10 tipov pre bezpečnú pôžičku

Nedostatok peňazí v domácnosti ľudí núti žiadať o pôžičky a úvery. Náhla potreba vyriešiť problém dokáže zaslepiť zrak, kvôli čomu ľudia „sadajú na lep“ podvodníkom. Ako každý zlodej, ani úverový podvodník sa nezaujíma o budúcnosť svojej obete.

Ak aj Vy hľadáte pôžičku, ale bojíte sa, že narazíte na nekalého poskytovateľa, prečítajte si náš článok. Opisuje najčastejšie praktiky podvodníkov a poradí, komu sa vyhnúť.

Vyberte si najspoľahlivejšieho
poskytovateľa z našej ponuky.

Ešte pred oslovením poskytovateľa…

Túto vetu „omielame“ stále dokola, ale prax dokazuje, že ľudia nad ňou príliš nepremýšľajú. Požičiavajte si iba v nevyhnutnom prípade!

Rozpadá sa Vám podkrovie a do bytu tečie? – POŽIČAJTE SI

Všetci z okolia sú na dovolenke a len Vy trčíte doma? – NEPOŽIČIAVAJTE SI

Malo Vaše dieťa nepekný úraz, ktorý poistka nekryje? – POŽIČAJTE SI

Je týždeň pred Vianocami a Vám, bohužiaľ, nezostalo na darčeky? – NEPOŽIČIAVAJTE SI

Určite chápete, že pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Na dovolenku môžete ísť inokedy a Vianoce sa zaobídu aj bez darčekov alebo aspoň bez tých honosných.

Ak si na vytúženú vec našetríte, v konečnom dôsledku ušetríte! Pri pôžičke vždy platíte odplatu a pokiaľ skutočne nemáte peniaze navyše, snáď by ste neplnili vrecká poskytovateľovi. Nákup za vlastné je vždy lacnejší, než za cudzie.

Našetrite si!

Na nedôležité veci si vždy radšej našetrite

  1. Sídlo a kontaktné údaje – poskytovateľ musí existovať

Ak ste poskytovateľa zatiaľ nekontaktovali, „preklepnite“ si ho. Ak už komunikujete, no ešte ste nič nepodpísali, tiež nie je neskoro. Získajte o ňom čo najviac informácií.

Všetko je dnes na internete, preto aj poskytovateľ musí na svojich stránkach uvádzať sídlo a kontaktné údaje. Musí byť jasné kde sa pracovníci fyzicky nachádzajú a kde je možné ich v prípade problému nájsť.

    ZAMYSLITE SA: Komu by ste sa šli sťažovať, pokiaľ by ste sa bez čísla nemali kam dovolať a bez adresy komu zabúchať na dvere? Na pôžičky sa taktiež vzťahujú reklamačné podmienky.

  1. Zápis v obchodnom registri

Pokiaľ je predmetom podnikania osoby alebo firmy požičiavanie peňazí alebo sprostredkovanie pôžičky, musí táto činnosť byť evidovaná v obchodnom a živnostenskom registri.

Ten, kto na požičiavaní zarába, musí zákonite z tohto príjmu odvádzať daň. Pokiaľ poskytovateľa v registri nenájdete, požičiava načierno, a preto sa sám dopúšťa trestného činu nedovoleného obohacovania.

    ZAMYSLITE SA: Ako by ste prípadnú nevýhodnú pôžičku reklamovali, keď by obchodná inšpekcia sama nedokázala „podnikavca“ nájsť?

  1. Dohľad NBS – požičiavajte si od overených poskytovateľov

Množstvo bánk a nebankoviek je dnes v evidencii Národnej banky Slovenska. Tá nad nimi drží neustály dohľad a monitoruje, či sa nedopúšťajú protizákonných postupov.

Nie každý je však v evidencii NBS a mnohí ďalší poskytovatelia sú seriózni aj bez toho. Istota je však „guľomet“, preto si evidenciu v NBS overte.

  1. Poplatky vopred – poplatky sú vždy súčasťou celkovej odplaty

Poplatky vopred sú kapitola sama o sebe. Bežný poskytovateľ úveru nepožičiava zadarmo, avšak všetky súvisiace poplatky sú buď započítané do celkovej odplaty, alebo sú osobitnou súčasťou mesačnej splátky. Poskytovateľ si ich teda vyberie neskôr.

Toppôžička.sk pred Vami neskrýva
žiadne skryté poplatky.

Zneistenie môže nastať v prípade, že Vám pôžičku vybavuje sprostredkovateľ, ktorý osloví poskytovateľa pôžičky, no sám ním nie je. Seriózny sprostredkovateľ má ale poplatok zarátaný do svojej prípadnej provízie, a taktiež Vás o neho nebude prosiť ešte pred získaním pôžičky.

ZAMYSLITE SA: Ak má byť pôžička odsúhlasená, pre poskytovateľa a sprostredkovateľa nevzniká riziko, že by sa svojej provízie nedočkali. Poplatky vopred teda „zaváňajú“ podvodom. Ak sa poplatok ďalej spája s neuvedením kontaktov a sídla, o peniaze ste práve prišli.

Podvodníci

Či muž alebo žena – podvodníka na prvý pohľad neodhalíte

  1. Audiotextové čísla a odkazovače

Častý spôsob, ako od ľudí podvodník „vydranká peniaze“. Sú to rôzne telefónne čísla v inzerátoch, na internete, ale aj na teletexte či len tak vylepené po uliciach.

Človek dúfa, že si v pohodlí domova telefonicky vybaví pôžičku, a tak volá na nejaké neznáme číslo. Tam ho čaká buď automatický hlas, ktorý hlási, aby volajúci neskladal a počkal na spojenie s operátorom. Človek čaká, nikto sa neozýva, a preto (v lepšom prípade) po pár minútach zloží.

Druhým prípadom je, že telefón skutočne niekto zodvihne a začne Vás zdržiavať. Pýta sa množstvo otázok a keď sa minú, nastane čas na „odsúhlasenie“ pôžičky. Operátor káže neskladať a vyjadrenie má už – už prísť. Takto Vás môže naťahovať donekonečna a pôžička aj tak nebude odsúhlasená, pretože v skutočnosti žiadna neexistuje.

Jedinou existujúcou vecou je mastný účet za telefón, ktorý si po pár dňoch nájdete v schránke. Podvodník sa však ničoho zlého nedopustil, pretože po ďalšom skúmaní zistíte, že cenník bol niekde uvedený drobným písmom alebo že spoločnosť je v obchodnom registri evidovaná s prevádzkovaním podobných aktivít. Pomoci sa nedovoláte.

    DODATOK: Tento drzý spôsob okrádania ľudí sa netýka len pôžičiek. Na rovnakom princípe fungujú všetky televízne veštiarne, súťaže, pracovné ponuky cez telefón a ďalšie. Vždy sa Vás snažia udržať na linke čo najdlhšie, a potom už len inkasujú peniaze za hovor.

    ZAMYSLITE SA: Pokiaľ by Vám chcel niekto seriózne požičať, pričom by vedel, že ste v núdzi, nesnažil by sa Vám jeho skontaktovanie čo najviac uľahčiť? Drahým hovorom by sa oberal o možnosť, že sa mu dovolá naozaj každý žiadateľ. Seriózni poskytovatelia majú svoje zákaznnícke linky vždy bezplatné!

  1. Sprostredkovanie úveru – nezaťahujte do pôžičky ďalšie osoby!

Sprostredkovateľ je osoba alebo firma, ktorá Vám vybaví pôžičku, ak Vám ju inde odmietli dať. Tu však vzniká priestor pre zbytočné poplatky navyše. Sprostredkovateľ pôžičku zoberie na seba a k celkovému úroku si priráta vlastnú províziu. Vy tak začnete čerpať často nevýhodnú pôžičku zaťaženú ďalšími peniazmi navyše.

Sprostredkovateľ nemusí byť zákonite podvodník, no snaží sa zo zlej situáciue iného človeka obohatiť najmä sám seba. Nemorálne, ale v absolútnom súlade so zákonom.

    ZAMYSLITE SA: Každý dnes na niečom potrebuje zarobiť a ani milý sprostredkovateľ – poradca to nerobí z „lásky k remeslu“. Ide iba o zárobok a ten dostane od poskytovateľa za „navábenie“ nového klienta.

  1. Malé alebo žiadne písmenká – dbajte na každý detail!

Opäť jeden z útokov zameraný najmä na nepozornosť žiadateľa v núdzi. Údaje v zmluve sú nevýrazné a často napísané veľmi zložitým jazykom, takže laik im nerozumie a podvodník ich pravý význam prekrúti alebo zatají.

V tomto prípade je pomoc ťažká. Buď si k podpisu zmluvy prizvete známeho, ktorý už má praktické skúsenosti s rovnakou alebo podobnou pôžičkou, alebo sa obrátite na skutočného špecialistu. Ten však zrejme bude opäť nástojiť na odmene za poradenstvo.

Ideálom môže byť diskusia na internetových fórach, kde sa reálni ľudia s reálnymi skúsenosťami vyjadrujú ku konkrétnym poskytovateľom a pôžičkám. Jedno je isté – Každú nespokojnosť nájdete na internete 100 x rýchlejšie, než pozitívnu reakciu.

  1. Podozrivo výhodné ponuky – niekde bude háčik!

Reklama a slogany vždy znejú veľmi vábivo. „Pôžička zadarmo, Pôžička bez toho a bez toho, Pôžička absolútne pre všetkých“ atď.

Reklamy vždy vylučujú všetky negatíva, a preto z nich máte pocit, že daná pôžička je skutočne „záchranné koleso“, ktoré Vás vytiahne zo šlamastiky.

Najčastejšie sú však tieto „ultravýhodné“ pôžičky veľmi kruté v prípade akéhokoľvek omeškania. Často už po prvom omeškanom dni odosielajú výzvy na zaplatenie, vyhrážajú sa exekútorom a ďalšími „strašiakmi“.

Vždy preto dbajte na včasné splatenie a ak nestíhate, informujte poskytovateľa vopred. Ponúkne Vám spoplatnené odloženie termínu splátky. Síce zaplatíte niečo navyše, no vyhnete sa extrémnym nedoplatkom a strate majetkov.

  1. Opatrne so zakladaním nehnuteľnosti – niekde bývať musíte!

Veľmi obľúbené a vyhľadávané sú pôžičky s ručením nehnuteľnosťou. Veľa podvodníkov sa takto jednoducho dostalo k cudzím nehnuteľnostiam.

Uplatnite preto predošlé rady, aby ste nepodpísali nevýhodnú alebo priamo podvodnú zmluvu. Ak by ste náhle nedokázali úver splácať, podvodník by sa okamžite vrhol na Vašu nehnuteľnosť.

Bývaním sa síce ručí aj pri bežných a serióznych úveroch, no podvodník zmluvu zámerne poupraví a zatají dôležité informácie tak, aby sa k nehnuteľnosti dostaľ čo najistejšie.

    ZAMYSLITE SA: Pokiaľ poskytovateľ vidí, že nemáte príjem a nejavíte sa byť schopní pôžičku splatiť, logicky sa lúči so scenárom splatenia peňazí, a naopak začína uvažovať nad „novým bývaním“.

  1. Overení poskytovatelia sú najbezpečnejší

Na záver dodáme všeobecne platnú informáciu. Najznámejšie banky a nebankovky si vybudovali svoje zvučné mená vďaka obľube zákazníkov. Ľudia sami im za roky pôsobenia vo svete a na Slovensku venovali svoju dôveru, vďaka čomu sa vždy snažia ju nesklamať. Jedným z takýchto poskytovateľov, je spoločnosť Cetelem.

Úspešný obchod sa dá ďalej budovať iba za predpokladu, že sa budú spokojní zákazníci vracať, a zároveň prichádzať noví.

Uznávame, že úrok a odplata nie vždy spĺňajú predstavu klienta, ktorému sa často zdajú premrštené. Seriózna spoločnosť Vás však so všetkým detailne oboznámi ešte pred podpisom zmluvy. Získavate tak istotu, že nezaplatíte ani o cent viac, než ste sa dohodli a zmluvne zaviazali.

Seriózni poskytovateľ pristupuje k problémom jednotlivo a vždy sa ich snaží vyriešiť ku všeobecnej spokojnosti. Ponúkne odklad splátok a ak chcete, splácanie Vám poistí.

Zaleží vždy na dohode, avšak pamätajte: Poskytovateľ k Vám bude pristupovať v dobrom iba ak uvidí, že prípadné problémy chcete vyriešiť rýchlo a nesnažíte sa pred ním ukrývať.

Pokiaľ prestanete splácať, nebudete reagovať na výzvy, nič nevysvetlíte a zrušíte komunikáciu, podvodníkom sa stávate Vy!

Nesplnili ste totiž podmienky, ktoré ste sami zmluvne podpísali a odmietate sa dohodnúť mimosúdne. Toto sú závažné prehrešky voči platnej dohode. Nikdy sa preto nesnažte dlhu zbaviť jeho ignorovaním! Dlh je problém, no jeho neriešením narastá a pridávajú sa k nemu ďalšie.

Cetelem patrí medzi overených
poskytovateľov pôžičiek.

Záver

Na našej stránke nájdete viacero poskytovateľov, ktorí sú na Slovensku dostatočne overení a sú s nimi pozitívne skúsenosti. Skúste preto so žiadosťou o pôžičku začať práve tu.

Veríme, že sa nestretnete s ničím, čoho sa článok týkal. Úplne prvoradé je riadiť sa tým, čo sme spomenuli už na začiatku a to nepožičiavať si nikdy na nepotrebné veci a vtedy, keď nemáte predstavu ako pôžičku splatiť. Veľa šťastia!

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

10 tipov pre bezpečnú pôžičku
Ohodnoťte článek

3 komentáre pri “10 tipov pre bezpečnú pôžičku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.