Banky a nebankovky – od koho si požičať?

Možno to netušíte, ale v sektore pôžičiek medzi sebou odpradávna bojujú dvaja súperi. Sú nimi banky a nebankové spoločnosti. Nakoľko pôžičky sú v súčasnosti veľmi vyhľadávaným produktom, konkurencia sa neustále rozrastá.

Pre nás ako pre spotrebiteľov to má nesporne pozitívny výsledok. Poskytovatelia totiž musia svoju ponuku neustále upravovať tak, aby úverové produkty dokázali predať čo najväčšiemu počtu žiadateľov.

Vyskúšajte výhodnú pôžičku
od mBank!

V dnešnom praktickom článku si predstavíme zásadné rozdiely medzi pôžičkou od banky a nebankového poskytovateľa. Zároveň si uvedieme niekoľkých slovenských poskytovateľov.

Banky sú o krok napred

Banky majú výhodu v tom, že im ľudia jednoducho viac dôverujú. Pre klientov tu sú prakticky odjakživa. V čase, keď ešte pojem „nebanková spoločnosť“ neexistovala, síce existovali aj súkromní poskytovatelia pôžičiek, avšak nikto o nich nemal detailný prehľad a nekontroloval ich.

Práve kvôli tomu sa na súkromnom poli začala veľmi rýchlo rozmáhať úžera, podvody a neserióznosť. Tieto negatíva, bohužiaľ, v mnohých prípadoch pretrvávajú až dodnes a denne sa tak stane obeťou úverového podvodu množstvo Slovákov.

Spoľahlivé nebankové spoločnosti sú zaevidované v Národnej banke Slovenska (NBS). Tá nad nimi drží dohľad, kontroluje ich činnosť a trestá v prípade porušenia, či nedodržania zákonov.

TIP: Ak prídete do styku s poskytovateľom pôžičky, overte si, či je evidovaný v NBS. Vyhnete sa tak neserióznej spoločnosti.

Existujú aj živnostníci a podnikatelia, ktorí požičiavajú peniaze. Jedná sa ale o podnikateľskú činnosť, preto musí byť každý z nich evidovaný v živnostenskom registri. Svoje príjmy musí zdaňovať a poskytovať záruky, aké sa očakávajú od veľkých spoločností. Overujte prípadného poskytovateľa aj v tomto zozname.

Ponuka je takmer totožná

Ľudia potrebujú peniaze v rôznej výške, s rôznou dobou splatnosti a na rôzne účely. Poskytovatelia sa pridŕžajú týchto potrieb, vďaka čomu je možné získať množstvo rôznych úverových produktov.

bežnej ponuke všetkých poskytovateľov zvyčajne nájdete:

 • Účelové a bezúčelové spotrebné úvery – základný produkt každého poskytovateľa pôžičky.
 • Refinancovanie a konsolidácia úverov – zlúčenie viacerých nevýhodných úverov do jedného, ktorý splácate priamo poskytovateľovi. Na Slovensku má veľmi obľúbený konsolidačný produkt napríklad Poštová banka.

Tieto úverové produkty sú zvyčajne v portfóliu bánk:

 • Zvýhodnené úvery pre mladých, študentov atď. – niektoré úvery sú zvýhodňované štátnym nariadením, ktorým sa banky musia riadiť, vďaka čomu môže byť pôžička po splnení určitých podmienok výhodnejšia. Nebankovy nezvyknú niektoré skupiny žiadateľov zvýhodňovať.

Rôzne zvýhodnenia vrátane pôžičiek pre študentov Vám ponúkne Sberbank.

 • Hypotekárne a stavebné úvery – hypotéku zoženiete aj u nebankovky, avšak banky ju ponúkajú výhodnejšie.

V ponuke hypotekárnych produktov je veľmi štedrá VÚB Banka.

 • Povolené prečerpania – na prečerpanie účtu do mínusu je nutné mať účet v banke. Osobný účet Vám nebankovka neposkytne.

Povolené prečerpanie si zriadite napríklad v ZUNO Banke, ktorá je dcérskou spoločnosťou Reiffeissen Bank.

 • Kreditné karty – opäť čisto banková záležitosť. Banka vystaví platobnú kartu s prostriedkami, ktoré sa čerpaním stávajú dlhom.

Kreditnú kartu s poriadnym kreditom si vybavíte napríklad v mBank.

Nebankovky majú tiež svoje „špeciality“:

 • Rýchle a zrýchlené pôžičky – množstvo nebankoviek funguje iba na internete, vďaka čomu získate peniaze často už do 24 hodín. Do registrov sa bežne nenahliada, čo urýchľuje odsúhlasovanie žiadostí a doručenie peňazí.

Rýchlu pôžičku je možné získať rýchlo a pohodlne formou SMS žiadosti. Ponúka ju spoločnosť smscredits.sk a to až do výšky 350 €.

 • Mikropôžičky – veľmi malé pôžičky do maximálne niekoľkých stoviek euro. Majú krátku dobu splatnosti a pomôžu pri ozaj nečakaných výdavkoch pár dní pred výplatou.

Medzi spoločnosti s ponukou mikropôžičiek patrí napríklad creditone.sk, ktorá ponúka až 500 € so splatnosťou 30 dní.

 • Pôžičky pre nezamestnaných a ľudí bez príjmu – Mnohé nebankovky sa na nič nepýtajú a nič neoverujú. Šancu získať peniaze teda získavajú aj osoby, ktoré by inde bežne nedostali nič.

V podobnom prípade Vám pomôže spoločnosť úver4you.sk, ktorá požičia až 20 000 €. Ručí sa za nich však nehnuteľnosťou, takže odporúčame byť opatrní a najmä mať predstavu o splácaní pôžičky.

 • Splátkové predaje – obchodníci často spolupracujú s nebankovkami pri nákupe tovaru na splátky. Nebankovka nákup uhradí a zákazník platí za tovar priamo jej v mesačných splátkach. Banky sa splátkovým predajom nezaoberajú.

Na Slovensku patria medzi špičku v splátkovom predaji spoločnosti HomeCreditQuatro. Nájdete ich v každom obchode, ktorý umožňuje nakupovať na splátky.

 • P2P pôžičky – nový typ úveru, pri ktorom Vám nepožičia iba jeden človek alebo firma, ale viacero veriteľov po malých čiastkach. Peniaze dostanete rýchlo a veritelia veľmi neriskujú, pretože do jednotlivých pôžičiek vkladajú malé sumy.

P2P pôžičkami sa na Slovensku aktuálne zaoberajú spoločnosti ŽltýMelón.skBondora.

    TIP: Vždy si premyslite na čo plánujete požičané peniaze použiť. Nie vždy je totiž najvýhodnejšia bezúčelová pôžička na čokoľvek. Existujú presne cielené produkty napríklad na kúpu auta, výmenu okien atď., ktoré sú často výhodnejšie, než „anonymné“ pôžičky.

Zažiadajte o pôžičku u najlepšieho
nebankového poskytovateľa.

Výhodne a prísne alebo štedro a draho?

Jednej veci sa môžeme tešiť. Pôžičky neboli nikdy také lacné ako sú dnes. Maximálnu odplatu za pôžičku reguluje zákon. Jeho porušením nevýhodná zmluva zaniká, čím je chránený zákazník.

Je ale pravdou, že bankové pôžičky boli a sú výhodnejšie. Mnohí ľudia však so žiadosťou v banke nepochodili, kvôli čomu im ostáva obrátiť sa na nebankovku.

Banka sa vždy snaží zistiť o klientovi čo najviac a tak pátra po všetkých možných zdrojoch informácií. V prvom rade bude chcieť vidieť všetky príjmy a výdaje, pracovné zaradenie, rodinný stav a podobne. Na základe získaných informácií priraďuje tzv. stupeň bonity klienta. Čím vyššia je vypočítaná bonita, tým viac peňazí Vám banka požičia a poplatky s úrokom budú naopak nižšie.

Ľudia, ktorých stupeň bonity je nízky, nemusia pôžičku dostať vôbec. To ich v nedostatku peňazí vedie k nebankovke.

Nebankovky sa v prístupe ku klientovi rôznia. Každá spoločnosť má inú obchodnú politiku. Niektoré sa správajú podobne ako banky a žiadateľa si preverujú „od hlavy po päty“. Je ich však menej a drvivá väčšina očakáva, že žiadateľ nedokáže alebo nechce dokladovať príjmy a ďalšie potvrdenia.

Tu ale dochádza k predraženiu pôžičky, ktoré je logické. Nebankovka nedokáže overiť bonitu klienta. Niekedy dokonca nevyžaduje ani potvrdenie o príjme, takže nemá istotu, či je záujemca vôbec zamestnaný.

Práve preto svoju pôžičku zaťaží vyššími poplatkami a drahším úrokom. Chce sa tak vyhnúť riziku nesplatenia. Mnohí chronickí neplatiči vyhlásia bankrot, a pokiaľ im nie je čo vziať v exekučnom konaní, poskytovateľ sa svojich peňazí už nedočká.

TIP: Ak máte riadnu prácu za ktorú dostávate pravidelnú mzdu, banka by Vás nemala odmietnuť. Je možné, že Vám odsúhlasí menej peňazí, než si predstavujete, avšak ušetríte na odplate. Ponuka nebankovky bude drahšia.

Záverečné zhrnutie

Z uvedených informácií vyplýva, že všeobecne je skutočne vhodnejšie v prvom rade osloviť banku. Ak sa však neprejavíte dostatočne bonitne, pravdepodobne skončíte so žiadosťou u nebankovky.

Banka…

…Vás bude overovať v registroch a databázach sociálnej a zdravotnej poisťovne. So záznamom k peniazom neprídete.

…Vám požičia viac a výhodnejšie, ale iba v prípade, že sa jej budete javiť bezpečne.

…je prísne kontrolovaná, čím sa eliminuje riziko podvodu.

…ponúkne aj zvýhodnené pôžičky a iné bonusy za vernosť.

Nebankovka…

…od Vás bude žiadať minimum potvrdení a dokladov. Niekedy postačí iba občiansky preukaz.

…má zvyčajne vyšší úrok a drahšie poplatky.

…ponúka aj krátkodobé pôžičky nízkych súm, ktoré odosiela okamžite.

…jednoducho vyrieši aj predaje na splátky, takže sa nemusíte „doťahovať“ s bankou.

….je takisto seriózna a k zákazníkom dokáže pristupovať jednotlivo. Vždy si však overte jej zápis v NBS.

Či už sa rozhodnete pre banku alebo nebankovú spoločnosť, majte na pamäti, že pôžička je až poslednou možnosťou. Pokiaľ nemáte skutočne akútny nedostatok, peniaze si radšej našetrite.

Žiadna pôžička nie je bez odplaty, a pokiaľ dokážete splatiť viac, než ste si požičali, nemali by ste mať problém našetriť na nákup postupne a nepreplatiť tak ani korunu navyše.

Tím porovnavajte.sk Vám praje šťastný a čo najvýhodnejší výber.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Banky a nebankovky – od koho si požičať?
5 (100%) 1

4 komentáre pri “Banky a nebankovky – od koho si požičať?

 1. Dobrý den prajem..
  Rada by som sa informovali kde si mam poziciat 1000 eur na to aby som si v poistovni mohla vyplatit dlh…Pozicia mi vlastne nejaka Pozickaren peniaze ak nemam vyplatenu poistovnu a prave preto potrebujem peniazky aby som ju mohla zaplatiť.?
  Dakujem za odpověď..
  Karina.

 2. Chcem si kupit na Slovensku nehnutelnost na byvanie ale ju potrebujem vyplatit skor nez mozem predat svoj byt vo Svedsku. Potrebujem na to 67000 € . Svoj byt predavam za ovela vyssiu cenu len bude to az v buduci rok. Mam 74 rokov a byvam sam. Je nejaka moznost si zabepecit tuto ciastku na jeden rok. Poradte

 3. Ja som celkom spokojná s finzom.. teda samozrejme naspokojnejšia by som bola keby sa možem vyhnuť takýmto “problémom” ale ak už, tu som nemala nikdy problemy je to celkom prehladne spravene a viete do čoho idete

 4. Chcel by som poďakovať spoločnosti Lapo Micro Finance za poskytnutie pôžičky. Niekoľkokrát som bol oklamaný, keď som sa snažil získať pôžičku, až som narazil na spoločnosť Lapo Micro Finance, ktorá mi poskytla pôžičku v hodnote 23 000 dolárov na starostlivosť o moje choré dieťa. Ak dnes potrebujete skutočného veriteľa, kontaktujte Lapo a nenechajte sa oklamať. Kontaktný e-mail: lapofunding960@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.