Dobrá pôžička od Poštovej banky – recenzia a hodnotenie

Uplynula dlhá doba, odkedy sa Slovenská pošta začalapoštová banka zaoberať bankovníctvom a službami s bankovníctvom spojenými.

V súčasnosti funguje Poštová banka ako plnohodnotný bankový subjekt s vysokým postavením na slovenskom trhu. Za dlhú dobu existencie sa jej podarilo začleniť do našich životov a vybudovať si tak dôveru u mnohých klientov na Slovensku.

Okrem bankových účtov, sporiacich účtov, možností poistiť sa, prípadne svoje peniaze investovať do podielových fondov, ponúka aj pôžičky. Nakoľko na našej stránke hodnotíme slovenských poskytovateľov pôžičiek, predstavíme si v reklamách často prezentovanú Dostupnú pôžičku (Dobrú pôžičku) od Poštovej banky.

Pôžičku od Poštovej Banky
získate pohodlne cez internet.

Čo je to Dobrá pôžička?

Dostupnú pôžičku má Poštová banka (ďalej len PB) vo svojej ponuke už niekoľko rokov. Keď sme však pre získanie informácií navštívili stránky PB, zistili sme, že Dostupná pôžička bola nahradená novou, ktorá má názov Dobrá pôžička. Dostupná pôžička ponúkala peniaze od 400 do 7 000 euro s dobou splatnosti 1 až 6 rokov, pričom mesačné splátky začínali na sume 13 €.

Dobrá pôžička je údajne vylepšenou verziou tej Dostupnej, a zároveň obsahuje všetky jej výhody.

Mgr. Lenka Országhová z klientskej podpory na našu otázku ohľadom týchto zmien dodáva:

Dostupnú pôžičku momentálne Poštová banka neposkytuje. V plnej miere bola nahradená produktom Dobrá pôžička. Poštová banka okrem Dobrej pôžičky poskytuje aj spotrebný úver s názvom Lepšia splátka, ktorý slúži primárne na splatenie úverov z iných bánk.

Pozrime sa teda bližšie, čo nové Dobrá pôžička prináša, pre koho je určená a ako sa k nej dostať.

Parametre Dobrej pôžičky

 • výška pôžičky od 100 do 30 000 €
 • doba splatnosti od 5 mesiacov do 10 rokov
 • ročná úroková sadzba od 7,9%

Dobrá pôžička sa pýši tým, že za jej poskytnutie nezaplatíte ani cent. Keď sme si však pozreli výšku úrokov, pri sume, ktorú za pôžičku splatíte, by bol hriech od klientov žiadať nejaké ďalšie poplatky. Tabuľku s mesačnými splátkami a vzorovým príkladom výpočtu RPMN nájdete tu.

Pri pôžičke od Poštovej Banky
neplatíte poplatky za poskytnutie.

Pôžička je, samozrejme, bezúčelová, takže požičané peniaze môžete použiť na čokoľvek. Čo sa týka účelu pôžičiek, v súčasnej dobe sa jedná o štandard. Žiadna novinka sa teda nekoná. Poskytovatelia sa na účel zvyknú pýtať v prípade hypoték, pretože sa u nich predpokladá, že budú použité na stavbu, prípadne rekonštrukciu bývania.

Ako ďalšiu výhodu Dobrej pôžičky PB uvádza, že na jej získanie nie je potrebný spolužiadateľ. Spolužiadateľ je potrebný, ak si plánujete požičať väčšiu sumu, no po posúdení Vašich príjmov Vám poskytovateľ žiadosť zamietne, nakoľko sa nejavíte ako osoba schopná vysokú pôžičku splatiť. Najčastejšie sa spolužiadateľom stáva manžel/-ka alebo niekto iný z rodiny, prípadne ďalšia osoba, ktorá Vám môže pomôcť doložením svojho príjmu k odsúhlaseniu pôžičky.

PB uvádza, že nebudete potrebovať ani potvrdenie o príjme. Drobným písmom však dodáva, že toto potvrdenie nemusíte dokladať iba v prípade, že čerpáte pôžičku priamo na bankový účet od Poštovej banky. Je to samozrejme logické, pretože ak sú Vaše príjmy pripisované na účet PB, má o nich dokonalý prehľad a tým pádom ďalšie potvrdenia nepotrebuje. Ostatní však potvrdenie dokladať musia, a preto túto skutočnosť ako výhodu nevnímame.

Zároveň by Vám na žiadosť o pôžičku mal postačovať iba občiansky preukaz, no opäť je to podmienené tým, že už máte zriadený účet v PB. Banka o Vás teda už potrebné údaje má a preukaz žiada iba pre overenie, či o pôžičku žiadate skutočne Vy.

Zhrnutie výhod Dobrej pôžičky

 • bez poplatku za poskytnutie
 • bez dokazovania účelu
 • bez spolužiadateľa
 • bez potvrdenia o príjme (pokiaľ máte účet v PB)
 • bez ručenia nehnuteľnosťou
 • s možnosťou poistenia splácania
 • možnosť žiadať o bezplatný odklad splácania až na 6 mesiacov
 • úroková sadzba iba pri prvej polovici splátok (pri žiadosti do 31.08.2014)

Akým spôsobom získam Dobrú pôžičku od Poštovej banky?

Dobrá pôžička opäť patrí medzi bankové pôžičky. Nie je teda určená pre ľudí bez pravidelného príjmu. Pokiaľ skutočne nie ste schopní dokladovať aspoň minimálny príjem, pôžička Vám nebude odsúhlasená. Každý, aj minimálny príjem, sa uznáva, no v prípade, že je skutočne nízky, pravdepodobne Vám nebude umožnené požičať si vyššie čiastky. Pre zistenie konkrétnych hodnôt odporúčame kontaktovať zákaznícke centrum PB. Čo teda budete musieť splniť?

 • byť plnoletí
 • mať trvalý pobyt v Slovenskej republike
 • byť minimálne 3 mesiace viazaný v pracovnom pomere na území Slovenska, Maďarska alebo Českej republiky
 • v prípade podnikania podnikať minimálne 2 roky
 • poberáte príjem (dôchodok, rodičovský príspevok, úrazovú rentu, výživné a podobne)

V prípade, že spĺňate vyššie uvedené podmienky a ste schopní preukázať sa potrebnými dokumentami, k pôžičke sa dostanete nasledovne.

 1. Na našej stránke vyplníte prehľadný formulár a ozve sa Vám zamestnanec klientskej podpory. Formulár nájdete tu. Formulár nájdete aj priamo na stránkach PB.
 1. Na stránkach poštovej banky môžete zanechať svoje tel. číslo, na základe čoho sa s Vami spojí obchodný zástupca PB.
 1. Možnosťou je aj telefonát na číslo 0850 111 666.

Pri všetkých spomínaných možnostiach sa môžete informovať na prípadné otázky a dohodnúť si stretnutie s obchodným zástupcom. Najjednoduchšie je však navštíviť niektorú z pobočiek Poštovej banky, prípadne priamo Slovenskú Poštu.

Pobočky Slovenskej Pošty
sú takmer v každom meste na Slovensku.

Splácanie a poistenie Dobrej pôžičky

Na termínoch a výške splátok sa dohodnete pri spisovaní zmluvy. Splátky budete zasielať na účet PB jednotlivými prevodmi alebo si nastavíte trvalý príkaz. Pokiaľ si zriadite bankový účet v PB, splátky Vám z neho budú zrážané automaticky.

Zároveň je vhodné pouvažovať nad poistením splátok. Nie je síce bezplatné, no nikdy neviete, či budete v budúcnosti pôžičku schopní splatiť a pri dlhých dobách splatnosti je toto riziko dvojnásobné.

Naše hodnotenie

Poštová banka je tradíciou na slovenskom trhu s pôžičkami. Nedokážeme sa však ubrániť pocitu, že úroky a poplatky sú privysoké. Dobrou vlastnosťou zostáva, že pošta je takmer v každom meste a obci. K pôžičke sa vďaka tomu dostanú aj ľudia, ktorí majú problém vyhľadať si iné ponuky na internete.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Dobrá pôžička od Poštovej banky – recenzia a hodnotenie
5 (100%) 1

1 komentár pri “Dobrá pôžička od Poštovej banky – recenzia a hodnotenie

 1. Poštová banka bol najväčší omyl medzi bankami aký som mohol urobiť. Vybavenie úveru trvalo veľmi dlho. Za vybavenie úveru mi stiahli hneď poplatok 150 euro. Vedenie účtu je že na rok zadarmo, ale nepovedali, že vedenie úveru bude stáť 6,50 euro mesačne. To už Vám nepovedia, lebo si máte skontrolovať cenník služieb sám. Keď som vložil peniaze na účet aby som ten úver vyplatil a zbavil sa tak zbytočne drahej pôžičky, systém banky nejako nefunguje. 17.12.2019 som požiadal o predčasné splatenie 1000 euro z úveru. Je 27.1.2020 a peniaze stále nestiahli. 8.1.2020 som požiadal o predčasné splatenie celého úveru a čudujme sa, nič sa nedeje. Stiahli mi len splátku a nič viac. Tak som kontaktoval linku, poradili…. naskenoval som žiadosti a poslal mailom aby to urgentne vybavili. No, akosi tam nikto nemá čas. Ako som volal o pár dni znovu na linku, o mojich žiadostiach nič nevedia. Banka so službami – 300 bodov, servis -400 bodov, komunikácia s operátormi -500. Nikto tam nič nevie. Chodte na pobočku. Áno, na tu pobočku, kde som žiadal o predčasné splatenie, ktoré bude stáť ďalších 150 euro a kde mi nevedia poskytnúť aby bola moja žiadosť riadne spracovaná a vybavená. Takto zo mňa ťahajú len úroky z úveru, ktorý mal byť už dávno ukončený. A čo sa týka internet bankingu, tak horší banking som neviedel v žiadnej banke. Mal som ich viac, tento je ako záverečná práca škoála zo ZŠ. Nedoporučujem poštovú banku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.