Exekúcia – nové zmeny 2015. Báť sa alebo tešiť?

Aktuálne štatistiky počtu exekvovaných osôb na Slovensku sú priaznivé. Dokazujú totiž, že z roka na rok počet exekúcií klesá. Aj tak nie je dôvod pre radosť, pretože exekúcie sú prítomné stále.

Na náš redakčný mail prichádzajú denne prosby o radu či pomoc. Ľudia si zvyčajne za stav môžu sami, nakoľko nesplácajú svoje záväzky načas.

Neraz sa však jedná o obete „šikovných“ podvodníkov, ktorí pri podpise zmluvy podstatné informácie zatajili.

S pôžičkou od Pôžičkomat Vám
nehrozia žiadne nepríjemnosti!

Nech patríte do ktorejkoľvek skupiny exekvovaných, tento článok napovie, čo je nové vo svete exekúcií.

Najohrozenejší sú naši dôchodcovia

Za uplynulý rok súdy zaznamenali vyše pol milióna žiadostí o začatie exekúcie. Áno, ide o obrovské číslo. V predošlých rokoch sa však „latka“ pohybovala niekde medzi 630 až 670 tisíc žiadosťami ročne. Jedná sa teda o skutočne rapídny pokles.

28 000 slovenských dôchodcov má na dôchodky nastavené zrážky. Ide o staré dlhy, ktoré boli často zle nastavené kvôli neserióznym praktikám poskytovateľov.

Exekúcie štatistiky

Aktuálna štatistika exekúcií na Slovensku (ZDROJ: spravy.pravda.sk)

Štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská tvrdí, že: „Tam, kde vzniklo podozrenie z podvodného konania, bola exekúcia zastavená“.

V súčasnosti je až o 11 000 prípadov dôchodcovských exekúcii menej. Zároveň bola mierne navýšená suma životného minima, ktorá musí ostať z dôchodku alebo zo mzdy aj po strhnutí zrážok. Každému teda musí mesačne ostať 198,09 €.

Zákony sa sprísňujú, ľudia sú viac chránení

Donedávna nebolo ničím výnimočným, ak človek kvôli pár stovkám nesplatenej pôžičky prišiel o majetky v omnoho vyššej hodnote. Neraz dokonca aj o nehnuteľnosť. Najviac exekúcií podávali a aj dnes podávajú hlavne nebankovky.

Už vyše roka je v platnosti pravidlo, že kvôli dlhu menej, než 2 000 €, nemôže prísť veriteľ o bývanie. Pravidlo sa však týka iba fyzických osôb, pričom siahnuť sa im nesmie na nehnuteľnosti s trvalým alebo prechodným bydliskom dlžníka.

Súdne a exekučné trovy nesmú presiahnuť výšku dlhu a do exekučných dražieb môžu byť umiestnené taktiež len v prípade, že celková dlžná suma (istina, úrok, poplatky) nepresiahne 2 000 €.

Vyhnite sa prekvapeniu!

Od júla 2016 vznikne nový centrálny register exekúcií. Mnohí dlžníci doposiaľ ani netušili, že je na nich nejaká exekúcia uvalená. Ak niekto spláca pôžičku, zvyčajne si uvedomuje, či ju spláca dôkladne.

Exekútor

Ľudí však vie často prekvapiť starší neuhradený dlh. Zvyčajne sú ním nedoplatky poisťovniam, drobné pokuty alebo splátky za malé položky. Aj malá úročiaca sa suma dokáže po rokoch nepríjemne prekvapiť.

Už za rok si teda ľudia budú môcť pohodlne overiť, či proti nim nie je vedená exekúcia. Databáza sa bude postupne dopĺňať prípadmi a to až do roku 1995. Buďte preto opatrní, keďže na povrch môže z ničoho nič vyjsť dlh starý 20 rokov.

 

Doporučujeme si zažiadať
u spoľahlivej nebankovky Cetelem!

Korupcia a dohadzovanie kšeftov na Slovensku

Vo veci „zákerným veriteľom“ pomáhali tzv. rozhodcovské súdy. Tie však boli súkromné, takže bolo v ich záujme nariaďovať exekúcie v prospech veriteľa – nebankovky.

Sudca Peter Straka z ochrany spotrebiteľov uviedol, že mnohé rozsudky rozhodcovských súdov neboli založené na čestných dohodách s dlžníkmi. Súdy preto veľké množstvo exekúcií zrušili alebo neodsúhlasili.

NBS však sprísňuje podmienky aj pre nich, takže úžernícke praktiky sú na ústupe. Po novom môže poskytovateľ požičiavať peniaze iba s platnou licenciou, ktorú vydáva NBS. Zoznam licencovaných poskytovateľov nájdete tu.

Základom je nedostať sa do exekúcie

Exekúcia je až posledným krokom veriteľa pri vymáhaní. Ešte pred ňou Vás bude kontaktovať a snažiť sa posunúť termín splatnosti, prípadne za poplatok splátku vynechať.

Ak sa mu nepodarí dlžníka „vystopovať“ alebo má pocit, že ten sa zatajuje, najíma si vymáhačskú spoločnosť. Čítajte viac o rozdieloch medzi exekútorom a vymáhačom.

Vymáhač sa taktiež bude snažiť dohodnúť splátkový kalendár a robiť všetko preto, aby sa záležitosť doriešila mimosúdnou cestou. Počet exekúcií ale dokazuje, že je stále veľa ľudí, ktorí čakajú, že sa veci dajú do normálu aj bez ich pričinenia.

Práve preto nastupuje exekučné konanie. Podrobne o ňom tu.

Šestoro tipov každého dlžníka

 • Dávajte pozor na svoje záväzky. Snažte sa vždy nastaviť trvalé príkazy na účte. Všetky splátky si evidujte, aby ste na ne nezabudli. Ak máte pochybnosti, pýtajte sa veriteľa.
 • Ak nezvládate pravidelné splátky, informujte sa o konsolidácií úverov (zlúčenie viacerých do jedného). Znížite si tak mesačnú splátku, avšak celkovo sa úver predraží.
 • O každom probléme informujte veriteľa. Ak viete, že na splátku nemáte, požiadajte o odklad alebo odpustenie. V žiadnom prípade neodkladajte vec na neskôr, práve naopak ju vyriešte čo najrýchlejšie.
 • Pokiaľ na Vás už bola uvalená exekúcia, navrhnite pre Vás prijateľné možnosti nápravy. Uskromnite sa a snažte sa mesačne uhrádzať aspoň niečo.
 • Čím rýchlejšie, tým lacnejšie! Odkladanie povinností a „naťahovanie“ času všetko ešte viac predražuje. Mnohí sa z dlhov nevyhrabali za celý život a dlh prebrali ešte aj na ich deti.
 • Ak ste sa rozhodli zbavovať majetkov, na ktoré by vám mohli siahnuť, nerobte to. Je to trestný čin, takže k exekúcii sa tak môže pripísať aj trestné obvinenie.

Záver

Uznávame, že exekútor je strašiak, avšak po novom bude strašiť iba tých, ktorí sa splácaniu záväzkov vyhýbajú. Všetci ostatní, ktorí naleteli podvodníkom alebo nelicencovaným poskytovateľom, budú podľa nových opatrení v bezpečí.

Na záver však dodáme tradičné heslo: „Požičiavajte si zodpovedne a iba na nevyhnutné veci!“

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Exekúcia – nové zmeny 2015. Báť sa alebo tešiť?
5 (100%) 1

2 komentáre pri “Exekúcia – nové zmeny 2015. Báť sa alebo tešiť?

 1. dobry den hladam pozicku az do 2000 euro..ja momentalne este nezamestnan,,,ale od maja ako opatrovatelka ,,len som sa este nerozhodla ci na slovensku zmluvu alebo rakusku ZL…

 2. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako má postupovať. Pred pár dňami mi exekútor nechal
  zablokovať účet a predtým som neobdržala žiadnu poštu o začatí exekúcie. Keď som sa telefonicky spojila s jeho sekretárkou, povedala mi, že na adrese trvalého bydliska nepreberám poštu. Na adrese s už nežijem 16 rokov a nemala som možnosť si poštu prebrať. Zaujímavé však je, že v systéme mali moje nové priezvisko ale adresu prechodného bydliska nie,pričom je známa.
  V roku 2002 som sa žila v Španielsku a niekto zrejme na moje meno objednal kozmetiku v hodnote 90€ teraz je to 690€ pričom som nikdy nič neobjednávala. Teraz mi posielajú list na správnu adresu. Chcem to postúpiť k súdu ale bolo mi povedané že môžem podať námietky. Neviem ako sa k veci postaviť. Prosím Vás poraďte mi.

  Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.