Nebankovky sa menia! Nové pravidlá a povinnosti

Nebankový úverový sektor je stále vnímaný veľmi rozporuplne. Existujú spokojní zákazníci, ktorí v minulosti o úver požiadali, a vďaka výhodným podmienkam ho načas a bez problémov splatili.

Na druhej strane stoja tí, ktorí na nebankovky zanevreli. Podmienky sa im zdali nevýhodné a pôžičky predražené. Nejeden dlžník sa kvôli zle odhadnutým dôsledkom pôžičky ocitol v exekúcii alebo na ulici.

Doporučujeme si zažiadať
u spoľahlivej nebankovky Cetelem!

Tieto rizika síce striehnu pri každom úvere, banky nevynímajúc. Neseriózna nebankovka však postupuje zákerne a človeka dokáže dohnať „na ulicu“ v oveľa kratšom čase. Môžu za to neúnosné úroky a prehnané poplatky s pokutami pokuty.

Koniec šmelinárov, šmejdov a pseudoposkytovateľov?

Príčinou všetkého je skutočnosť, že na Slovensku mohol doposiaľ poskytovať prakticky ktokoľvek, kto si založil živnosť a ako predmet podnikania uviedol poskytovanie, prípadne sprostredkovanie pôžičiek. S „výhodnou“ ponukou Vás mohol osloviť aj človek, ktorý nebol vôbec zapísaný ako poskytovateľ úverov.

V súčasnosti sa v celej veci začala viac angažovať aj Národná banka Slovenska, ktorá nebankovkám opäť sprísňuje podmienky a ukladá im nové povinnosti. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na serióznych, overených poskytovateľov a zbaviť finančný trh neskúsených, samozvaných a rizikových spoločností či jednotlivcov. Držme NBS palce.

NBS nariadila nebankové devätoro

Národná banka Slovenska dohliada na všetky banky, avšak iba na malu časť nebankoviek. Medzi ne patria tie najznámejšie, ktoré poznáte z reklám. Čo však všetci ostatní poskytovatelia, ktorí stoja „v úzadí“ a ťažia z ľudskej dôverčivosti?

Týchto 7 pravidiel má slúžiť pre postupné vytlačenie všetkých nevyhovujúcich poskytovateľov z úverového trhu.

 • Licencia ako základ

Národná banka Slovenska je autorita, ktorá od 01.04.2015 vydáva licenciu poskytovateľom. Túto licenciu nedostane len tak hocikto a pre jej získanie bude nutné spĺňať nasledovné podmienky:

 • 500 000 € minimálne imanie spoločnosti alebo jednotlivca – poskytovateľom sa nemôže stať niekto s pár tisíc euro na účte a túžbou podnikať. Poskytovateľ musí mať krytie pre prípad, že by mu dlžníci peniaze nesplácali a on sám sa tak nedostal do dlhov
 • Legitímny a dôveryhodný pôvod imania – poskytovateľ nemôže zatajovať pôvod svojho vstupného kapitálu. Peniaze nesmú byť získané nezákonne a poskytovateľ ich musel získať čestne
 • Spôsobilosť a bezúhonnosť – pôžičky nemôžu poskytovať osoby s pofidérnou minulosťou. Je jasné, že žiaden bývalý väzeň alebo narkoman nie sú osobami, ktoré by boli vhodné pre poskytovanie. Rovnako je potrebné vzdelanie a znalosť oblasti. Vyučený murár s 20 rokmi na stavenisku opäť nespĺňa predpoklady viesť nebankovku.

Ľudia vo vedení nebankovky musia taktiež spĺňať isté predpoklady:

 • Najmenej 5-ročná prax v úverovom sektore, v prípade vysokoškolsky vzdelaných osôb aspoň 3 roky
 • Žiadny zo zúčastnených nemôže mať minulosť v spoločnostiach, ktoré nedostali alebo im bolo odobraté povolenie na činnosť a neocitli sa z akéhokoľvek dôvodu v konkurze
 • Spoľahlivý a bezpečný postup pri overovaní dlžníkov – NBS bude skúmať aj to, ako poskytovatelia overujú žiadateľov o pôžičku. Vždy musí byť jasné, či je schopný pôžičku splatiť.Aj nebankovka musí odmietať klientov, ktorí by sa vlastnou nerozvážnosťou mohli dostať do problémov. Často si riziká neuvedomujú, a práve na to ich musí poskytovateľ upozorniť alebo žiadosť priamo odmietnuť.
 • Bonita žiadateľa musí byť zohľadnená

Boli to čiastočne aj neseriózni poskytovatelia, kto vedome vystavoval dlžníka rizikám nesplatenia. Podľa aktuálneho nariadenia musí dlžníkovi ostávať aspoň životné minimum. Splátky preto musí byť schopný uhrádzať zo zvyšku príjmov. Pokiaľ toho nie je schopný, pôžička by mu nemala byť odsúhlasená.

Reklamy na „pôžičku pre každého“ a „pôžičku aj pre nezamestnaných“ preto berte s nadhľadom. Pôžička nemôže byť odsúhlasená bez akéhokoľvek príjmu. Vždy je nutné poberať aspoň dávky či dôchodok. Kto bude tvrdiť opak, porušuje tak nariadenie NBS a v mnohých prípadoch sa môže usilovať o podvod. Zároveň mu môže byť odobraná licencia na poskytovanie úverov.

 • Bonitu priblíži aj register

Na Slovensku existuje hneď niekoľko registrov dlžníkov. Prečítajte si aj podrobný článok o registroch. Úverové registre sa dokonca spájajú, aby poskytovatelia získali prehľad o žiadateľovi rýchlejšie a podrobnejšie.

TIP na článok: Ako sa dostať z úverového registra?

Povinnosť overovať žiadateľov v registroch vstúpi do platnosti v septembri 2015. Banky overujú vždy, niektoré nebankovky registre ignorovali (najmä krátkodobé zrýchlené pôžičky). Cieľom overovania je opäť získanie prehľadu o záväzkoch a majetkových pomeroch žiadateľa tak, aby mu vždy ostala aspoň suma životného minima.

Nebankovky

Pokiaľ je jednoznačné, že dlžník nedokáže splácať, žiadosť sa automaticky zamieta

 • Zmluva sa musí dať upraviť dodatočne

Neseriózne nebankovky bežne nechávali žiadateľov podpisovať iné podmienky v zmluvách, než boli reálne nastavené na pôžičke. Často taktiež predložili iba časť zo zmluvy, pričom „nekalosti“ boli uvedené až na ďalších dokumentoch v prílohe. Tú však klient nikdy nevidel.

Podvodník

Iba podvodník zatajuje informácie v zmluve

Nové nariadenie dovoľuje klientovi kedykoľvek zmluvu napadnúť, pokiaľ má pocit, že mu bolo ukrivdené a podmienky vyznievajú inak, než pri podpise zmluvy. Dlžník môže celú záležitosť podať na súd a v prípade, že bude dokázané nedostatočné uvedenie informácií, prípadne dodatočná manipulácia s nimi, zmluva stráca platnosť.

 • Menej „násilnej“ komunikácie

Tento krok je pomerne rozporuplný. Je pravda, že neseriózne spoločnosti často vymáhali takpovediac mafiánskymi praktikami hraničiacimi s výpalníctvom. Nové nariedenie preto presne stanovuje kedy môže veriteľ navštíviť dlžníka s úmyslom vymáhania peňazí.

Vec sa však dá vnímať aj ako akési zvýhodňovanie dlžníka tým, že jednoducho nebude pod nátlakom splatenia. Veríme, že NBSka vie, čo robí a na chronických neplatičov má aj iné páky.

Veriteľ po novom NEMôŽE:

 • Navštevovať dlžníka v mieste bydliska ani na pracovisku
 • Telefonovať dlžníkovi počas víkendov a sviatkov pracovného voľna
 • Počas pracovných dní telefonovať dlžníkovi po 18:00 hodine
 • Hotovostná pôžička – neznámy pojem

Hotovostné pôžičky existovali, teraz je im však koniec. Poskytovatelia sa v súčasnosti snažia doručovať peniaze na bankové účty čo najrýchlejšie. Nebankovky preto mávajú bankové účty vo viacerých bankách práve pre urýchlenie prevodu na ten Váš.

Nakupovanie

Z pôžičkovne rovno na nákupy? Po novom vylúčené. Informujte sa radšej o povolenom prečerpaní

 • Úrokový strop

Všeobecné nariadenie nedovoľuje, aby bola celková odplata za úver vyššia, než dvojnásobok priemernej RPMN uplynulého roka. Vždy aktuálne hodnoty nájdete na stránke Ministerstva financií.

Zrýchlené krátkodobé pôžičky do 100 € so splatnosťou do 3 mesiacov môžu mať maximálnu RPMN 30 % ročne.

Toppôžička vyberá len tých
najlepších nebankových poskytovateľov!

 

Mám problém. Kam sa obrátiť?

Poskytovatelia úverov ešte nedávno podliehali dohľadu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Na tú ste sa mohli obrátiť aj v prípade podozrenia z podvodu alebo iného porušenia úverovej zmluvy. Dnes svoje otázky a podozrenia smerujte na Odbor ochrany finančných spotrebiteľov NBS.

Takže spejeme k lepšiemu?

Áno. Vyzerá to tak, že NBS sa skutočne snaží podmienky pre nebankovky sprísniť. Pre nás ako spotrebiteľov je to veľmi pozitívna informácia, i keď si myslíme, že sa je stále kam posúvať.

Dokazuje to aj náš redakčný mail, kde nám denne zasielate sťažnosti a zlé skúsenosti s rôznymi menej známymi spoločnosťami a jednotlivcami. Tieto príbehy sú stále aktuálne a to aj napriek snahám NBSky.

Nabonzujte podvodníkov!

Naša spriatelená stránka pôžička.sr spustila databázu podvodníkov, do ktorej môžete anonymne pridávať zlé skúsenosti aj s konkrétnymi menami. Aj tento malý krok dokáže upozorniť na pofidérnych poskytovateľov, takže ide o službu pre nás všetkých. Ozvite sa!

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Nebankovky sa menia! Nové pravidlá a povinnosti
Ohodnoťte článek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.