Osobný bankrot – strašiak alebo posledná záchrana?

Osobný bankrot je pomerne bezpečným spôsobom ako sa vysporiadať so svojimi nezvládnuteľnými dlhmi. Tie majú tendenciu prerásť až do exekučného príkazu.

Cetelem Vám ponúka naozaj
výhodné podmienky pôžičky!

Slováci sa vyhlásenia bankrotu boja, pretože v tuzemských končinách stále nie je príliš vyhľadávaný. Na začiatok článku Vás však upozorníme na 2 veci:

 • Osobný bankrot neznamená okamžité odpustenie dlhu a pre jeho vyhlásenie budete určite potrebovať peniaze. Bankrotujúcemu človeku sa tieto poplatky budú zdať privysoké, avšak sú štátom nariadené. Uvedieme ich nižšie v článku.
 • Vyhlásenie bankrotu neznamená, že sa o svoje podlžnosti prestanete zaujímať. Práve naopak budete pod drobnohľadom súdu a veriteľov, ktorí budú sledovať každý Váš krok a snahu vysporiadať svoje podlžnosti čo najrýchlejšie.

Osobný bankrot teda pomôže, každopádne je nutné počítať, že sa najbližších pár rokov ocitnete v nezávideniahodnej situácii. Rapídne sa zníži životný štandard a od vyhlásenia sa budú nakupovať výhradne nevyhnutné veci.

Bankrot je však veľmi dobrou prevenciou pred ďalšími neuváženými úvermi, často na nepotrebné veci. Takáto skúsenosť v budúcnosti donúti každého poriadne si premyslieť, či si pôžičku zoberie alebo si na vec našetrí a kúpi neskôr.

Osobný bankrot – vyhlásenie insolvencie

Vyhlásenie bankrotu sa nazýva aj insolvencia. Dlžník vtedy nie je schopný uhrádzať svoje záväzky voči veriteľom a je teda insolventný.

Cieľom osobného bankrotu je odpustenie dlhov. Tento spôsob využívajú skôr firmy, ktoré sa z nejakého dôvodu dostali do krachu. Bežné sú však aj bankroty fyzických osôb, pretože platobná schopnosť je najmä na Slovensku, kde sú úvery drahé a mzdy nízke, veľmi slabá.

ZAUJÍMAVOSŤ: Na Slovensku bol osobný bankrot uzákonený v roku 2006. Ide teda o pomerne nový spôsob vysporiadania sa s dlhmi. Povedomie o tejto možnosti je stále slabé, kvôli čomu ju nevyhľadáva veľké množstvo Slovákov. Za rok 2013 bolo na Slovensku vyhlásených menej, než 400 bankrotov.

Existujú však isté kritériá, podľa ktorých sa rozhoduje o tom, či dlžník môže alebo nemôže bankrot vyhlásiť.

Dlžník – fyzická osoba – sa považuje za platobne neschopného, pokiaľ:

 • Svoj dlh nedokáže splatiť minimálne mesiac po splatnosti – bankrot teda nie je možné vyhlásiť, pokiaľ ešte nenastal posledný termín splatnosti záväzku
 • Dlhuje viacerým, než dvom veriteľom – ak čerpáte viacero úverov u jedného veriteľa, opäť nie je možné vyhlasovať bankrot
 • Má viac než 2 záväzky – bankrot nevyhlásite, pokiaľ čerpáte iba 2 úvery

Kto kontroluje kritériá pre osobný bankrot?

O tom, či bankrot vyhlásite alebo nie, rozhodne konkurzný súd vo Vašom meste, prípadne v krajskom meste na krajskom súde. Je to súd, ktorý je najbližšie k Vášmu trvalému bydlisku. Pokiaľ ste presťahovaní a nenachádzate sa na adrese trvalého pobytu, veci budete musieť ísť riešiť práve tam.

Prihliada súd na moje majetkové pomery?

Áno a to veľmi prísne. Návrh na schválenie bankrotu bude schválený iba za predpokladu, že je hodnota Vášho majetku minimálne 1659,70 €. Ak by bol majetok nižší alebo žiadny, súd dlžníkovi neumožní zbankrotovať a súdny proces zastaví. Práve tu je vidieť prečo nie každý návrh na vyhlásenie  bankrotu podá.

Slováci v insolvencii jednoducho nemajú prostriedky na podanie návrhu. Často kvôli tomu robia ďalšiu neuváženú chybu – berú si pofidérne pôžičky na vyplatenie exekúcie. „Preliepajú“ tak dlh dlhom a ten sa tak opäť šplhá vyššie a vyššie.

Prečítajte si aj náš názor na pôžičku na vyplatenie exekúcie.

Zároveň upozorňujeme na extrémne dopady nepremyslených pôžičiek.

Čo sa stane s mojimi 1659,70 €?

Táto suma slúži na čiastočné alebo úplné pokrytie Vášho dlhu. Je jasné, že záleží na jeho výške. Tieto peniaze však, bohužiaľ, nie sú jediným výdavkom, ktorý Vás pri vyhlasovaní bankrotu čaká.

Uvedená hodnota nemusí byť iba v peňažnej forme. Bude vyčíslená aj z iných majetkov a to z nehnuteľností, z hnuteľného majetku, cenných papierov a zo všetkého, čo sa dá oceniť. Treba sa zmieriť aj s tým, že osoba (znalec) ktorá vyčísľuje hodnotu majetku, ocení tento majetok nižšou cenou, než jej prikladá majiteľ.

Rôzne dedičstvá po starých rodičoch a podobne môžu mať vysokú duševnú hodnotu pre majiteľa, znalec však tieto emócie ignoruje.

Aký dlh je najlepší pre vyhlásenie bankrotu?

Najvhodnejšie je vyhlasovať bankrot v prípade, že výška dlhu prevyšuje znalcom stanovenú hodnotu majetku. Ak Váš majetok vyčíslia na 5 000 €, avšak Váš dlh bude napr. 7 000 € a nie ste schopní ho splatiť, nastal správny čas pre vyhlásenie bankrotu.

Nájsť si prácu a tvrdo makať

Celý  ďalší postup je závislý od toho, či si dlžník nájde prácu, ktorá zabezpečí trvalý príjem. Slováci často dúfajú, že vyhlásia bankrot, „niekto“ splatí dlhy a na druhý deň sa začína život naplno. OMYL!

Najbližšie 3 roky totiž budete odvádzať súdom stanovenú čiastku na (aspoň) čiastočné splatenie záväzkov. Je teda najvyšší čas navštíviť úrad práce a súbežne si hľadať brigádu alebo iný pracovný pomer.

Toppôžička pre Vás pripraví
ponuku presne na mieru!

Ďalšie výdavky

Ďalších 664 € si vopred pripravte ako tzv. preddavok pre správcu konkurzu. Ide vlastne o odmenu pre konkurzného správcu. Pridelí Vám ho súd a peniaze sú jeho platom. Jeho úlohou bude oceniť, a následne speňažiť Váš majetok.

Majetok sa predáva v aukcii (dražbe), čo je pozitívne, lebo konečná cena po jeho predaji môže byť vyššia, než tá, ktorú vypočítal znalec. Je teda možné uhradiť väčšiu čiastku z dlhu, avšak nie je to pravidlom.

Celý tento konkurz okolo rozpredávania majetkov trvá približne 6 mesiacov.

Presný postup osobného bankrotu

 • Podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu osobného majetku + návrh na oddlženie. Tieto dokumenty odošlete poštou na adresu konkurzného súdu v mieste trvalého bydliska. Kontakt a adresu nájdete na internete.

Ak ste fyzická osoba, budete zaradení do malého konkurzu.

 

Podmienky malého konkurzu sú:

 • Váš majetok nepresahuje 165 000 €
 • V prípade podnikateľov nepresiahol celoročný obrat 333 000 €
 • Nemáte viac, než 50 veriteľov (tiež skôr podmienka pre podnikateľov)
 • Ak ste postupovali správne a spĺňate uvedené podmienky, súd Vám pridelí konkurzného správcu. Ten ocení Váš majetok a bude sa snažiť rozpredať ho v aukcii. Z výťažku splatí časť alebo všetky Vaše dlhy.
 • Teraz dochádza k procesu oddlženia. Z majetku bola pravdepodobne splatená iba časť dlhov. Oddlžovať sa budú dlhy, ktoré sa nepodarilo splatiť zo speňaženého majetku.

Proces oddlženia trvá 3 roky, pričom dlžník spláca súdom vyčíslené splátky, na ktoré bude potrebný príjem. V tomto čase už by ste mali byť zamestnaní a to aj v prípade, že ste predtým nemali pracovný pomer.

Povinnosť splácania je veľmi nerozvážne porušiť, pretože v prípade pochybenia nebude zvyšok dlhov odpustený. Pozor na to, aby tieto niekoľkoročné prieťahy nevyšli na zmar!

Po uplynutí 3-ročnej lehoty a dodržaní všetkých súdnych nariadení sa stáva dlžník oddlžený a zvyšné dlhy zanikajú.

Buďte usilovní!

Na záver ešte raz pripomíname, že vždy je lepšie si na vec našetriť, než požičiavať na ňu peniaze. Ak už ste sa ocitli v problémoch so splácaním, riešte veci čo najrýchlejšie a nespoliehajte sa, že na Vás zabudnú. Vec by sa tým ešte zhoršila.

Okamžite informujte veriteľov a snažte sa presunúť termín splatností úverov. Informujte konkurzný súd a robte všetko tak, ako Vám nariadi.

Oddlžiť sa treba čo najrýchlejšie. Odkladaním a zatajovaním sa dlhy nikdy nezmiznú!

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Osobný bankrot – strašiak alebo posledná záchrana?
5 (100%) 1

6 komentárov pri “Osobný bankrot – strašiak alebo posledná záchrana?

 1. ked vyhlasim osony bankrot a som vlastnicka domu mozu mi predat dom aj ked sme tam deviati,,,t.j.dcera s detmi asyn. dakujem

 2. Dobrý deň keď vyhlásime osobný bankrota nemám.majetok bude mi zrazenej zo mzdy a koľko ? Ďakujem

 3. Dobrý deň.
  Chcem sa opýtať, aký má osobný bankrot vplyv na bankový/nebankový register a či je možne neskôr ešte požiadať o úver?
  Ďakujem

 4. Dobrý deň prajem.Chcem sa spýtať.Bratranec si požičal peniaze od Poštovej banky a ja som ručiteľ.Nezvladal to platiť a minulý rok v novembri podal insolvenčne konanie.Zatiaľ je na čakaciej listine ak som mu dobre porozumel.Dlho mi nič nechodilo od Poštovej banky tak som myslel ze je kľud.Tento mesiac mi došlo ze Poštová banka to ďalej podale exekučnej spoločnosti R colektors.Na to som sa pýtal bratranca ze co s tým.On mi na to povedal že si nemám robiť z toho hlavu že len skúšajú že je to v insolvencii a že je chránení ako bratranec aj rucitel ako ja.Viete mi prosím vás poradiť ako je to tá insolvencia a ručiteľa.Nepadne teraz všetka ťarcha na moju hlavu.Vopred veľmi pekne ďakujem za info a prajem pekný deň

 5. Dobry den. S manzelom uvazujeme o osobnom bankrote. Bojím sa Však že nám siahnu na dom. Manžel je stvrtinovym vlastníkom nehnuteľnosti. Druhú štvrtinu ma jeho sestra a zvyšnú polovici mama. Všetci spolu bývame v tomto dome. Dom bol pred 6 rokmi popri dedicskom konaní ohodnoteny na sumu cca. 24000eur. No nás dlh presahuje sumu 30000eur. Môžu v tomto prípade siahnuť na manželov podiel, ktorý je vo výške cca. 6000 eur? Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.