Pôžička na občiansky preukaz

Slováci si veľmi radi požičiavajú a žiadosť o úver v dnešnej dobe odošlete v SMS správe ani nie za minútu. Práve tento stále sa zvyšujúci záujem nahráva vzniku nových a nových poskytovateľov. Mnohí z nich sú neseriózni.

Konkurencia je v súčasnosti obrovská, vďaka čomu sa poskytovatelia navzájom predbiehajú v tom, ktorý z nich dokáže pôžičku poskytnúť rýchlejšie, ideálne s minimom dokladov a potvrdení. Nie každý však pôžičku naozaj dostane.

Doporučujeme si zažiadať
u spoľahlivej spoločnosti Cetelem!

V dnešnom článku sa zameriame na pôžičky, ktoré sľubujú, že na ich získanie žiadateľovi postačí iba občiansky preukaz. Či je táto reklama pravdivá alebo sa nevyhneme iným zamlčaným dokladom vysvetľuje dnešný článok.

Na koho cielia pôžičky na OP?

O tieto pôžičky sa pravdepodobne nebude zaujímať dobre zarábajúci človek s preukázateľným príjmom a majetkom vhodným pre ručenie.

Poskytovatelia na nich lákajú ľudí, ktorí nemajú alebo nechcú dokladovať príjem, nevedia sa preukázať vhodným ručením (zábezpekou pôžičky) alebo majú nie príliš dobré záznamy v registroch neplatičov.

Medzi tieto osoby teda najčastejšie patria nezamestnaní, dôchodcovia, zdravotne postihnutí, mamičky na MD, študenti či rôzni sezónni pracovníci. Všetko skupiny ľudí bez príjmu zo mzdy, často odkázaní na príspevky a dávky.

Požička na občiansky

 

„Občiansky už mám! Počkám ešte 3 roky a môžem požiadať o pôžičku!“ Zdroj: itnews.sk

    ZAMYSLITE SA: Všetci vieme, že tieto príspevky, dávky a dôchodky sa na Slovensku pohybujú často tesne nad úrovňou životného minima (v lepšom prípade). Každý občan SR má nárok na životné minimum. Je to absolútne trefné pomenovanie, pretože tieto peniaze stačia maximálne na prežitie.

Je však možné z týchto peňazí splácať úver? Iste uznáte, že nie. Túto skutočnosť vnímajú rovnako aj poskytovatelia, kvôli čomu nie je možné dostať pôžičku na OP. Žiadateľ totiž predstavuje takmer 100%-tné riziko nesplatenia.

Cudzia banka – pôžička zamietnutá

Ak prídete do cudzej banky, ktorá o Vás (okrem overenia registrov) nič nevie, s občianskym neuspejete. Banka, ktorej nie ste klientom, nebude akceptovať iba OP a istotne od Vás bude vyžadovať aj ďalšie dôkazy o schopnosti splácania.

Na druhej strane ak navštívite svoju banku, ktorá má okamžitý prístup k pohybom na Vašom bankovom účte, pôžičku dostať môžete. Všetko ale iba za predpokladu, že Vám na účet pravidelne pritekajú peniaze.

Na základe výšky príjmov Vám môže ponúknuť určitú pôžičku, no tá nemusí byť taká „štedrá“, ako ste si predstavovali. Najvyššia možná pôžička vždy odzrkadľuje výšku príjmov, ale aj výdajov žiadateľa.

Ak Váš účet „zíva prázdnotou“ a jediné, čo sa na ňom objavuje je príspevok životného minima, opäť sa s bankovou pôžičkou rozlúčte. Prečítajte si aj starší článok o pôžičkách pre nezamestnaných.

Na občiansky Vám požičajú tieto banky. Upozorňujeme, že podmienkou je, aby ste boli ich klientom a mali tak o Vás prehľad.

Poštová bankaDobrá pôžička – 300 až 30 000 € – úrok od 7,90 % ročne – pre ľudí s pravidelným príjmom

OTP bankaREFINANC expres úver – 400 až 25 000 € – úrok od 5,90% ročne – nutné 2 doklady totožnosti –  pre ľudí s pravidelným príjmom

Slovenská SporiteľňaSpotrebný úver na čokoľvek – 300 až 30 000 € – úrok od 7,90 % ročne – nutné 2 doklady totožnosti –  pre ľudí s pravidelným príjmom

VÚB bankaFlexipôžička – 490 až 25 000 € – úrok 11,90 %

Zaujali Vás reklamy štedrých nebankoviek?

Kroky človeka bez peňazí, ktorého banka odmietla, budú pravdepodobne smerovať do nebankovky. Avšak ani nebankovka nie je charita, ktorá by na Vaše príjmy neprihliadala. Bez akýchkoľvek dokladov aj pre ňu predstavujete veľké riziko, čo sa zákonite odrazí na výške úrokov a celkovej odplaty (RPMN).

Reklamy síce znejú krásne a tvária sa, akoby bolo získanie pôžičky úplne jednoduché a (čo je horšie) absolútne výhodné. To však nie je pravda. Vo vlastnom záujme Vám odporúčame veselé reklamy ignorovať. Realita je opačná.

Toppôžička Vám poskytne
pôžičku šitú na mieru!

S občianskym najčastejšie na splátky

Na pôžičky s OP lákajú hlavne známe nebankovky, ktoré sa zameriavajú na splátkové predaje. Princíp je jednoduchý.

Prídete do obchodu, „nakúpite“, nebankovka za Vás nákup uhradí a Vy po podpise zmluvy odchádzate domov s tovarom. Ďalej začínate splácať, no tento spôsob nemusí byť vždy výhodný. Zvyčajne totiž zaplatíte 1 splátku navyše ako poplatok za službu, resp. úver.

Ojedinele zaplatíte presne toľko, koľko nákup stál a poskytovateľ si svoju províziu strhne z ceny tovaru, ktorú má predajca nastavenú.

Aj pri splátkovom predaji si Vás bude nebankovka overovať v registroch, preto nečkajte, že Vám bude nákup s OP povolený za každých okolností. Výhodou je, že túto skutočnosť sa dozviete už v niekoľkých minútach priamo na predajni. V horšom (alebo lepšom?) prípade odídete s prázdnymi rukami.

Quatro požička

Expertom na tento typ pôžičiek je nebankovka Quatro. Zo splácania však nebudete takí šťastní, ako slečny v reklamách

Požičajú na OP aj inde?

Dá sa tvrdiť, že s občianskym uspejete aj inde, než len pri nákupe na splátky. Istotne sa ale nevyhnete ďalšiemu skúmaniu Vašej schopnosti splácať.

 • S občianskym zájdite do svojej banky alebo do obchodu, ponúkajúceho nákup na splátky
 • Požiadajte o SMS pôžičku. Operátorovi na linke budú (nie v každom prípade!) stačiť údaje z Vášho OP. Dávajte však pozor, keďže tieto pôžičky patria medzi drahšie
 • Druhým moderným typom sú pôžičky so žiadosťou cez telefón. Cenovo ide opäť o náročnejšie pôžičky. Výhodou je ale jednoduchosť žiadosti a rýchlosť odsúhlasenia a doručenia peňazí
 • Internetové formuláre eliminujú zbytočnú nežiaducu komunikáciu s operátormi alebo obchodnými zástupcami. Vybavíte ich z domova a v závislosti od pracovných hodín sa o odsúhlasení dozviete okamžite

Majú pôžičky na OP nejaké výhody?

Áno, aj v tomto prípade sa dá uvažovať o výhodách. Výhody sú však skôr všeobecné, pretože vieme, že žiadny poskytovateľ ich nedokáže zaručiť všetky.

 • Schválenie aj v prípade neúspechu v banke – pozor na cenu!
 • Rýchle odsúhlasenie
 • Bez dokladovania príjmu – overovať si Vás ale budú!
 • Bez potvrdenia o zamestnaní – podstatný je príjem, nie jeho pôvod
 • Bez nahliadania do registrov – iba ak preukážete dostatočnú bonitu!
 • Bez dokazovania účelu

Negatívom ostáva vysoká odplata. Kvôli nej popravde tieto pôžičky ani neodporúčame, nakoľko človek v tiesni by sa mohol dostať do veľkých problémom so splácaním.

Záver

K pôžičke na OP sa teda dá dostať, no pripravte sa na znevýhodnenie. Zároveň majte na pamäti, že všetko budete musieť splatiť. Svoju pozornosť a energiu preto radšej smerujte do zarábania peňazí, než ich požičiavania. Dúfame, že sa z finančnej tiesne dostanete čo najskôr.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Pôžička na občiansky preukaz
Ohodnoťte článek

3 komentáre pri “Pôžička na občiansky preukaz

  • Dobrý deň, naša spoločnosť priamo pôžičky neposkytuje, môžete si vybrať niektorú z našej ponuky.

 1. Dobry den, mam uvery v bankach. ziadnu inu pozicku uz mi nedaju. potrebujem poziciat 650 eur. ale neviem odkial. v jednej z bank mam exekuciu. co mam teraz robit? prosim poradte
  dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.