Pôžička pre živnostníkov – ako a kde ju získať?

Práca na živnosť láka množstvo ľudí. Je to najmä vďaka konkrétnej činnosti, ktorú chce živnostník cielene vykonávať, ale aj kvôli vidine lepšieho zisku, než u zamestnávateľa.

Častokrát je však práca na živnosť „ťažký oriešok“ a nezriedkavo sa stáva, že začínajúci živnostník potrebuje „nakopnúť“ svoje podnikanie pomocou pôžičky.

Vyberte si z našej pestrej
ponuky pôžičiek pre živnostníkov.

Problém nedostatku neobchádza ani dlhoročných živnostníkov, pretože súčasná doba im nebýva vždy naklonená. V článku sa dozvieme, aké má pôžička pre živnostníkov výhody, čo všetko je potrebné spĺňať pre jej získanie a pozrieme sa aj na niekoľkých poskytovateľov, ktorí takéto pôžičky ponúkajú.

Peniaze poskytne každý

Živnostník je vlastne fyzická osoba s určitým predmetom podnikania. Budúci poskytovateľ pôžičky Vás teda vníma ako bežného žiadateľa, avšak parametre pôžičky sa budú meniť podľa Vašich príjmov a výdajov.

Podľa týchto činiteľov sú posudzované aj fyzické osoby, no živnostník zvykne viac zarobiť, a taktiež viac minúť. Má teda možnosť získať viac peňazí.

Ak máte živnosť, osloviť môžete banku alebo nebankovú spoločnosť. Nižšie pôžičky nezvyknú byť zaťažené ručiteľom (cca. do 5 000 €). Toho poskytovateľ zvykne vyžadovať pri požičiavaní väčšieho objemu peňazí.

Viete zdokladovať príjem?

Príjem a výdaj peňazí je základným ukazovateľom Vašej platobnej schopnosti. Práve na základe doloženia všetkých faktúr, bločkov, šekov a zmlúv si o Vás poskytovateľ dokáže utvoriť názor, či budete v budúcnosti schopní požičané peniaze splácať. Súčasťou potrebnej dokumentácie sú, samozrejme, aj daňové priznania (ak už počas podnikania boli) a potvrdenie o daňovej bezdlžnosti.

Pokiaľ patríte medzi tých živnostníkov, ktorí sú ochotní podať pracovný výkon aj bez dokladu, svoj príjem nezdaňujete a v papieroch nemáte až taký poriadok, aj Vy máte šancu dostať sa k peniazom.

Nikto ale nepožičiava „na slepo“, kvôli čomu od Vás bude poskytovateľ vyžadovať ručenie a to najčastejšie nehnuteľnosťou. Pokiaľ bude mať istotu v majetku, ktorý Vám môže zabaviť, nepotrebuje ďalšie dôkazy o Vašej schopnosti splácania.

Papierovačky

Pri vybavovaní hypotéky sa pripravte na „papierovačky“

Ste noví? V banke to bude ťažšie

Banky na živnostníkov kladú rôzne nároky. Jedným z nich je aspoň krátka doba existencie Vašej živnosti. Tá býva väčšinou minimálne 6 mesiacov, ale môže sa líšiť podľa konkrétnej banky. Ak ste skutočne nový živnostník a banka Vás odmietne, môžete v tej istej banke požiadať o bežný spotrebný úver ako fyzická osoba. Nie je vylúčené, že pri zmene Vášho štatútu Vám pôžička bude odsúhlasená.

O klasický úver môžete požiadať napríklad spoločnosť Profi Credit, ktorá Vám požičia až 3 000 €.

 

Všeobecné podmienky pre získanie živnostenskej pôžičky

Váš budúci poskytovateľ na Vás môže mať aj ďalšie požiadavky, avšak nasledovné sú tie najbežnejšie:

  • Minimálne 6 mesiacov existujúca živnosť – vo väčšine prípadov je to ale 1, niekedy až 2 roky (najmä u bánk)
  • Daňové priznanie – poskytovateľ zistí Vaše príjmy a výdaje, a zároveň sa bude zaujímať, či nemáte na dani nedoplatok
  • Doklady totožnosti
  • Živnosť s podnikaním na území Slovenskej republiky – ak za prácou cestujete do zahrancia, ale na Slovensku zdaňujete príjem a platíte odvody, všetko je v poriadku

Konkrétni poskytovatelia pôžičiek pre živnostníkov

Úverový produkt pre živnostníkov ponúka takmer každý poskytovateľ. Nikto sa totiž nechce vzdať možnosti získať nových klientov. Ak neexistuje živnostenská pôžička, dá sa nahradiť bežným úverom. Pri nich je však možné získať menšie sumy.

šťastní živnostníci

Práca na živnosť sa niekedy nezaobíde bez finančnej podpory

Profi Credit

Profi Credit je nebankový poskytovateľ, ktorý živnostníkom ponúka úvery „na mieru“. Sumy začínajú na 1 000 a končia na 33 000 euro. Úvery nad 4 000 € si vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou.

Preklenovací úver so splatnosťou 18 mesiacov spoločnosť poskytne iba živnostníkom, ktorí dosiahli hrubý ročný príjem 10 000 €.

Profi úver je vhodný aj pre začínajúcich živnostníkov, opäť je však nutné dosahovať hrubý ročný príjem aspoň 4 999 €, prípadne prizvať bonitného spoludlžníka.

Cetelem

Známa spoločnosť Cetelem neponúka pôžičku určenú konkrétne pre živnostníkov. Na stránke im však radí, aby si požiadali o bežný spotrebný úver, ktorý je určený na osobnú spotrebu. Pôžička je bezúčelová, takže peniaze môžete pokojne investovať do rozvoja svojho podnikania.

Cetelem patrí medzi
najspoľahlivejších poskytovateľov.

Ako doklad o príjme si zadovážte potvrdenie o podaní daňového priznaniakópiu posledného daňového priznania spoločne s výkazmi o majetku a záväzkoch. Zožeňte si aj výpis z podnikateľského alebo osobného účtu za posledné 2 mesiace.

K dispozícii sú peniaze od 2 000 do 25 000 € s dobou splatnosti až 10 rokov. Úrok „kolíše“ medzi 8,39 až 15,89 %.

TopPôžička

Toppozicka.sk je stránka, ktorá združuje viacerých poskytovateľov. Znamená to, že o peniaze môže žiadať aj živnostník. Ten si pre odsúhlasenie musí zohnať kópiu posledného daňového priznania, ktoré slúži ako potvrdenie o príjme.

Pri TopPôžička.sk máte
vždy najvýhodnejšie podmienky.

Top Pôžička požičia 100 až 5 000 € so splatnosťou najviac 7 rokov. Všetky poplatky sú zadarmo a peniaze možno využiť bezúčelovo

Úver4you

Spoločnosť Úver4you.sk sa zameriava na klientelu zo západného Slovenska. Ponúka úvery zabezpečené nehnuteľnosťou. Iné formy ručenia spoločnosť neakceptuje. O všetku administratívu, znalecké posudky a ďalšie formality sa postará priamo poskytovateľ.

Založením nehnuteľnosti je však možné získať až 25 000 €. K žiadosti budete potrebovať iba preukaz totožnosti a list vlastníctva nehnuteľnosti. Jej vlastníkom môže byť aj iná osoba, než žiadateľ. V takom prípade je však nutné mať jeho súhlas.

Sberbank

Sberbank má viacero rôznych úverových produktov pre živnostníkov, takže je schopná poskytnúť vhodnú pôžičku nech je Vaše podnikanie akékoľvek. Pre konkrétne informácie odporúčame navštíviť priamo stránku banky.

mBank

mBank síce neponúka priamo pôžičku pre živnostníkov, ale má v portfóliu tzv. americkú hypotéku. Tá umožňuje získať vysoké sumy peňazí, čo poteší nejedného živnostníka. Nejedná však sa o tradičnú hypotéku.

mBank Vám požičia 7 000 až 160 000 €, prípadne 75 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Pri požičaní do 50 % z ceny nehnuteľnosti (alebo 75 000 €) nie je nutné dokladať príjem. Doba splatnosti je až 20 rokov.

VÚB Banka

Na záver sme si nechali snáď najznámejšiu slovenskú banku VÚB. Tá svojim klientom so živnosťou ponúka až 170 000 €. Pôžička však bude podmienená doložením minimálne ročnej histórie podnikania. Pokiaľ ste v banke úplne novým žiadateľom, dokladovať budete až 2 roky histórie podnikania.

Záver

Nech už je Váš podnikateľský zámer akýkoľvek, prajeme Vám, aby sa vám v ňom darilo a svoju pôžičku ste tak splatili čo najrýchlejšie.

Pokiaľ však pôžička nie je skutočne nevyhnutná, radšej si nepožičiavajte a na výdavky si peniaze našetrite.

K peniazom sa môžete skúsiť dostať aj inými spôsobmi, než priamo úverom. Prečítajte si o nich TU.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Pôžička pre živnostníkov – ako a kde ju získať?
5 (100%) 1

6 komentárov pri “Pôžička pre živnostníkov – ako a kde ju získať?

  1. Dobrý deň volám sa Nikola a pracujem na SOČ, témou je “začínajucí mladý podnikateľ ” Potrebovala by som vedieť aké pôžičky sú teraz najlepšie a najvhodnejšie ? ktoré by ste doporučuli vy ? Trebárs živnostníkov ktorý potrebuje 5 000 e ? Alebo 10 000 ? Kde je najlepší úrok ?

  2. Dobrí deň som živnostník od septembra 2017 a chcel by som poprosiť o pôžičku 5000€ dá sa to vybavit?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.