Rozvod a dlhy. Kto splatí spoločné záväzky?

Láska a vzťahy, bohužiaľ, nezvyknú bývať večné. Čo ale človeka dokáže sprevádzať „až za hrob“ sú dlhy. V dnešnom článku sa dozviete, čo sa stane s dlžobami, ktoré vznikli počas spoločného manželstva. Jedno je isté – dlhy pretrvávajú aj po rozvode a je nevyhnutné zbaviť sa ich čo možno najskôr.

Aké typy majetku poznáme?

Človek žijúci mimo manželstvo má majetok individuálny a môže s ním narábať podľa vlastného uváženia. Ak bol však majetok nadobudnutý až počas manželstva, delíme ho na:

  • Podielové spoluvlastníctvo – majetok je rozdelený na podiely, pričom je presne známe, kto z páru vlastní daný podiel
  • Bezpodielové vlastníctvo manželov (BSM) – vlastníkom sú obaja manželia spoločne. Podiely teda neexistujú a majetok je v ich vzájomnom vlastníctve. Do BSM sa nepočítajú majetky, ktoré boli nadobudnuté pred uzatvorením manželstva.

K problému dochádza, ak si po rozvode jeden s manželov nárokuje aj na majetky, ktoré chce získať ten druhý. Čo sa týka dlhov, posudzujú sa rovnako.

Rozchod nezosobášených partnerov

Dlžoby neobchádzajú ani nezosobášených partnerov, ktorí taktiež čerpajú úvery. V tomto prípade vystupujú páry najčastejšie ako dlžník a ručiteľ. Ak teda dôjde k rozchodu, banka môže dlžnú čiastku vymáhať od ktoréhokoľvek z nich.

Ak obaja vystupovali ako spoludlžníci, ten z nich, kto splatil celý dlh, môže od partnera žiadať, aby zaplatil polovicu dlhu. V prípade súdneho konania nebude potrebovať zmluvu o spoločnom splácaní dlhov.

Ak je ručiteľom iba jeden partner a uhradí celý spoločný dlh, môže ďalej žiadať od partnera (dlžníka) zaplatenie celej čiastky.

Rozvod zosobášených manželov

Ihneď po sobáši sa všetok majetok vrátane finančných produktov stáva spoločným vlastníctvom oboch manželov. Po rozvode sa teda najčastejšie delí rovným dielom. Pri vysporiadavaní síce pripadnú tomu, na koho meno boli vedené, ten však musí partnerovi vyplatiť polovicu.

Rozvod so ženou.

Po rozvode sa najmä ženy často dostanú k peniazom, ktoré nezarobili

Jedinú výnimku tvoria dary alebo dedičstvo, ktoré získal alebo zdedil jeden z manželov.

TIP: Ak chce jeden partner obmedziť majetok (alebo dlhy), ktoré musí po rozvode vyplatiť druhému, je vhodné vopred uzatvoriť tzv. zmluvu o zúžení spoločného vlastníctva.

Dlhy spoločné a dlhy utajené

Vo všeobecnosti platí, že do BSM prechádzajú iba dlhy, ktoré sa týkali spoločného majetku manželov. Ak si teda požičiate na rekonštrukciu bytu alebo nové rodinné auto, je jasné, že ide o spoločný dlh manželov.

Neraz sa však stane, že si niektorý z manželov napožičiava peniaze nesúvisiace so spoločným majetkom. Druhá polovička o týchto dlhoch často vôbec netuší a prekvapenia prichádza práve po rozvode, kedy dlhy vyjdú najavo.

Rozvod so ženou

TIP: Ak to vo vzťahu začína škrípať a hrozí rozchod, je vhodné rýchlo zablokovať spoločný účet (pokiaľ je), a takisto aj všetky k nemu vydané karty (platobné, kreditné a pod.). Je to bezpečnostná prevencia proti tomu, aby druhá strana zo zúfalosti „nevybielila“ účet so spoločnými peniazmi.

Utečiem pred dlhmi, keď sa rozvediem?

Ľutujeme, spoločným dlhom neutečiete. Spoločné sú tie, ktoré vznikli zmluvou uzatvorenou oboma manželmi. Aj dlhy jedného z manželov, použité na spoločný majetok, budú predmetom vysporiadania po rozvode.

Veľkou nevýhodou je, že veriteľ môže siahnuť kvôli dlhom jedného z manželov aj na majetky z BSM. Znamená to, že kvôli nezodpovednosti jedného manžela trpí aj ten druhý, i keď s dlžobou prakticky nemá nič spoločné.

love

TIP: Chcete mať v budúcnosti pokoj? V tom prípade porozmýšľajte ešte pred vstupom do manželstva nad spísaním dohody o rozdelení starostlivosti o deti, rozdelení majetku, rozdelení ubytovania, alimentoch atď. Dokážete sa tak vyhnúť súdnym ťahaniciam a všetko budete mať vopred pripravené. Celý rozvod tak môže byť otázkou desiatich minút na jedinom súdnom sedení. Nie je totiž nič výnimočné, ak vás súd bez týchto dohôd odmietne rozviesť.

Čím dlhšie sa súd ťahá, tým vás vyjde drahšie. Je preto dobré mať predbežnú dohodu dávno hotovú a jediné, čo zaplatíte, je pár euro za kolky na dokumenty.

Záver

Ako vidíte, manželstvo nie je vždy ružové a ak dôjde k čerpaniu úverov, hypoték či leasingov, vždy bude nutné tieto záležitosti vysporiadať aj ak manželstvo skrachuje.

Ak ste do zväzku ešte nestúpili, uzatvorte medzi sebou notárom overenú dohodu. V tomto momente nad problémami pravdepodobne nepremýšľajte, avšak treba mať na pamäti, že sa môžu objaviť kedykoľvek.

Ak ste v rozvodovom konaní, snažte sa dohodnúť medzi sebou. Väčšina bývalých párov chce vysporiadať záväzky rovným dielom a nedostať sa tak do ešte väčších ťažkostí.

Pokiaľ to však nepôjde podobrotky, postúpte vec súdu. Nič neodkladajte zbytočne, pretože je jasné, že čím rýchlejšie začnete vec riešiť, tým rýchlejšie ju vyriešite. Držíme palce a prajeme, nech sa z rozvodu čo najrýchlejšie dostanete.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Rozvod a dlhy. Kto splatí spoločné záväzky?
5 (100%) 3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.