SMS pôžičky sú stále obľúbené. Naozaj sa oplatia?

Ak si človek plánuje požičať od licencovaných poskytovateľov, má na výber hneď z viacerých možností. Môže zájsť osobne na pobočku, požiadať o úver online a čoraz viac spoločností ponúka svoje služby aj prostredníctvom SMS. Ich devízou je predovšetkým rýchlosť a záujemcovia ich využívajú najmä na pokrytie nečakaných výdavkov.

Oplatia sa však? To najpodstatnejšie o SMS pôžičkách, vrátane výhod a nevýhod takýchto produktov sa dozviete v tomto článku.

Aké sú výhody SMS pôžičiek? 

Rýchla pôžička cez smsOkamžitá SMS pôžička je v prvom rade krátkodobý úver, ktorý sa využíva predovšetkým na vyplatenie neočakávaných finančných záväzkov. Preto sa pohybujú v desiatkách až stovkách eur. Nie je určená pre ľudí, ktorí potrebujú veľký obnos peňazí s ideálnymi podmienkami. Sú rýchle a jednoducho vybaviteľné, avšak všetko má svoju cenu.

Spoločnosti poskytujúce tento druh produktov často nevyžadujú dokladovanie príjmov a potenciálnych záujemcov nezvyknú kontrolovať v registroch dlžníkov (výnimky však existujú). To prispieva k rýchlosti celého procesu a človek tak môže mať peniaze na účte už do niekoľkých minút až hodín od žiadosti. Práve to je najväčším lákadlom takýchto produktov. Nie nadarmo sa stretnete aj s reklamou typu “SMS pôžička do 10 minút, bez registra!”.

Samotný názov – SMS pôžičky – tlmočí skutočnosť, že sa dajú vybaviť aj z pohodlia domova, prípadne počas cesty autobusom a podobne. Potrebujete k tomu len vlastný mobilný telefón a účet v banke, niekedy sa však nezaobídete bez internetového pripojenia.

Klienti tiež oceňujú, že pri SMS pôžičkách nie je potrebné žiadne osobné stretnutie a pôžička sa dá vybaviť rýchlo a diskrétne. Nie je preto potrebné predkladať žiadne doklady a odpadá akákoľvek byrokracia. Poskytovatelia sms pôžičiek vychádzajú z faktu, že peniaze klient potrebuje rýchlo na účte, zbytočná administratíva by tento proces len spomalila.

Pozitíva produktov tohto typu:

 • dajú sa vybaviť veľmi rýchlo a jednoducho, peniaze pricestujú na účet nezriedka ešte v deň podania žiadosti, často aj do niekoľkých minút
 • nebankové spoločnosti nezvyknú kontrolovať záznamy v registroch a nevyžadujú doklad o príjme
 • vybaviť ich možno aj pri poobedňajšej káve, z pohodlia domova
 • pri opakovanej žiadosti je možné stať sa členom vernostných programov

Mínusy SMS pôžičiek

Nevýhody SMS pôžičiek sú pomerne jasné už vopred. Ide predovšetkým o vysoký úrok. resp. RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) čo znamená, že klient ich často značne preplatí. Ide o krátkodobé pôžičky, doba splatnosti zvyčajne býva maximálne jeden mesiacJe možné ju predĺžiť, avšak často za vysoký poplatok

Ďalšou veľkou nevýhodou týchto spoločností sú vysoké sankcie. Skôr ako sa k niečomu zaviažete, prečítajte si podmienky a najmä časť o poplatkoch. Poplatok za omeškanie, poplatok za predĺženie splácania, ak náhodou neuhradíte sumu načas, či akékoľvek porušenie podmienok je potrestané vysokými penálmi. Ak si nie ste istý, že ste na 100% schopný dodržať všetky zmluvné podmienky, radšej sa poobezerajte o pôžičke od známych alebo inej spoločnosti.

sms pôžičkaKlienti, ktorí potrebujú vyššie obnosy peňazí, budú sklamaní, pretože sms pôžičky sú poskytované maximálne do výšky 500 € (záleží od spoločnosti). Ak si chcete požičať viac, aj nebanková spoločnosť si bude preverovať vašu bonitu a schvaľovanie potrvá dlhšie.

Okrem toho vo valnej väčšine prípadov je nutné sumu vrátiť v jednej ucelenej splátke.

Na internete sa navyše objavujú aj súkromné osoby, ktoré vystupujú ako spoločnosti poskytujúce sms pôžičky, no pritom im ide iba o získanie protizákonného poplatku. Skôr, než niekomu pošlete svoje údaje, dobre si overte spoločnosť.

Zosumarizované nevýhody sms pôžičiek

 • vysoký úrok sa odrazí na vyššej splatnej sume
 • obmedzená výška pôžičky, len niekoľko desiatok eur
 • horná hranica doby splatnosti býva často 30 dní
 • predĺženie doby splatnosti je často nevýhodne spoplatnené
 • požičaný obnos je zvyčajne nevyhnutné vrátiť v jednej splátke
 • nie všetky spoločnosti sú overené
 • noví klienti môžu čeliť rôznym obmedzeniam pri prvej žiadosti

Kto poskytuje takéto pôžičky?

SMS pôžičky sa rýchlo stali obľúbeným produktom a na trhu sa vyprofilovalo niekoľko spoľahlivých poskytovateľov. Po schválení prísnejších podmienok pre nebankové subjekty niekoľko z nich ohlásilo, že nové pôžičky už neposkytuje.

Nové pôžičky prestali poskytovať tieto spoločnosti: 

 • CreditOne
 • Ferratum
 • Momentpozicka.sk
 • smscredits.sk
 • Trila

Nie všetci sú informovaní o zániku týchto spoločností, preto ich uvádzame aj v tomto článku. Podvodníci nespia, preto ak vás oslovia “zástupcovia” týchto firiem, ignorujte ich.

Pôžička cez SMS od Pôžičkomatu

Pôžičkomat logoPôžičkomat je na Slovensku jeden z najznámejších poskytovateľov rýchlych pôžičiek. Cez sms môžete požiadať od 50 € do 500 € so splatnosťou 7 až 31 dní. Pri splácaní načas je možnosť stať sa členom vernostného programu s výhodami, napríklad požičať si vyššie sumy.

O pôžičku požiadate online vyplnením online formuláru. Následne vás spoločnosť vyzve, aby ste sa registrovali na stránke. Je nutné registrovať sa na stránke, no pri opakovanej žiadosti stačí zaslať SMS správu. Žiadosti sú posudzované rýchlo, peniaze môžete mať k dispozícii do niekoľkých minút. Ak máte účet v jednej zo šiestich bánk (ČSOB, Fio Banka, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka či VÚB), peniaze má po schválení takmer okamžite. Podmienkou je, že záujemca nesmie byť v omeškaní pri splácaní iných úverov.

Záver

Sms pôžička je rýchly spôsob, ako vyriešiť malé výdaje. Rýchlosť, diskrétnosť a nulová administratíva však má svoju cenu. Spoločnosti požičiavajú za vysoké úroky a účtujú si vysoké sankcie za nedodržanie podmienok.

SMS pôžičky sú stále obľúbené. Naozaj sa oplatia?
2.5 (50%) 2