Sú bezplatné účty naozaj zadarmo?

Isto ste sa už niekedy pristihli, ako si ťukáte prstom na čelo a pýtate sa sami seba:

„Prečo vlastne platím banke za to, že narába s mojimi peniazmi? Mesačne jej posielam celú výplatu a ešte mám za to platiť? Nestačí jej výnos, ktorý jej z mojich peňazí plynie?“

Podobné myšlienky napadli každého z nás, komu do schránky pravidelne doručujú výpis z bežného účtu.

Vyskúšajte najlepšiu pôžičku
na trhu od spoločnosti Cetelem!

Možno ste si už na poplatky zvykli, možno pre Vás tých pár euro mesačne nehrá žiadnu rolu. Prirodzené je však neplatiť za nič, pokiaľ to nie je nutné. Chvalabohu aj banky začínajú chápať, že ak čo i len jedna odbremení svoju klientelu od poplatkov, začnú sa o jej bezplatné služby zaujímať ďalší a ďalší zákazníci.

S akými poplatkami sa najčastejšie v banke stretnete, v akých sumách sa pohybujú a ktorá banka ich od Vás aktuálne nebude vyžadovať sa dozviete  článku.

On-line a „vzdušné“ banky

Do popredia sa dnes dostávajú nové banky, prípadne sesterské spoločnosti starších bánk. Tie sa snažia minimalizovať náklady, kvôli čomu rušia väčšinu pobočiek (ak nie všetky) a presúvajú činnosť na internet.

Zákazník všetko vybavuje z pohodlia domova a čo je hlavné – bezplatne. Na pobočku zájdete iba v krajných prípadoch, napríklad keď chcete peniaze vložiť fyzicky, zmeniť údaje alebo prístupové heslá a ďalšie činnosti, na ktoré sa musíte z bezpečnostných dôvodov fyzicky ukázať.

Preštudujte výpis

Či už Vám výpisy chodia poštou alebo si ich prezeráte v internet-bankingu, poriadne sa zamyslite, či spoplatnené služby skutočne využívate. Ak nie, postup je jasný.

Banky navyše menia cenníky veľmi často. Od januára 2015 došlo k radikálnym zmenám v cenníkoch až 6 bánk. Nevýhodou je, že aj keď je cenník povinne dostupnou informáciou pre klienta, často je veľmi zle vypátrateľný.

Na stránkach sa „doklikáte“ k cenníku, musíte ho stiahnuť a v ňom uvedené informácie sú často zle zrozumiteľné. Navyše je ich priveľa a bežný užívateľ účtu sa v tabuľkách a koeficientoch nevyzná.

Pre konkrétne vysvetlivky je preto dobre zájsť na pobočku alebo kontaktovať infolinku.

Občasné “prekvapenia“

Raz za čas Vás môže zaskočiť poplatok za rôzne zmeny – úpravy vzťahu medzi bankou a klientom. Ak meníte termíny odosielania trvalých príkazov, prípadne manipulujete s ich výškou, pripravte si pár euro.

Zmena cenníku banky

Neohlásená zmena v cenníku banky môže prekvapiť aj Vás

Priplatíte si však za zmeny v úverových zmluvách. Tie sú spoplatnené buď paušálnym – stabilným poplatkom, alebo sa vyratúvajú percentuálne z výšky úveru. Pokojne za nich zaplatíte až 150 €.

Neférový poplatok

Nefér nám pripadajú poplatky za prevody peňazí. Je absurdné, ak si banka účtuje prijatie platby na Váš účet. Opäť tak banka bohatne, čo by malo byť skôr odmenené, než spoplatnené.

Nepríjemný vie byť aj poplatok za prevody medzi štátmi. K nemu sa pripočítava ďalší za prepočet meny na eurá a naopak.

Nenápadne sa vedia tváriť aj poplatky za výpisy z účtu. Zaujímajte sa skôr o internet-banking. Rozosielanie výpisov fyzicky zvykne byť spoplatnené.

Čo chápeme je poplatok za výber v zahraničí alebo tuzemský výber z cudzej banky. Pre banku je to náročnejšia operácia, takže s týmto poplatkom sa stretnete skoro všade.

Rozumieme aj poplatku za SMS alebo mail upozornenia o aktivitách na účte. Túto službu odporúčame zriadiť každému, pretože nabúrať sa niekomu do účtu je dnes veľmi jednoduché. Majte prehľad!

Účet zadarmo, ale…

Niektoré banky skutočne poplatky neúčtujú, iné diktujú určité podmienky, ktoré je nutné splniť. Ide o aktivity na účte a poplatku sa vyhnete napríklad ak dosiahnete určitý počet výberov alebo mesačne pripíšete stanovené minimum príjmov.

Iná banka na vec ide z opačného konca a poplatok Vám odpustí práve vtedy, keď nepresiahnete daný počet výberov a vkladov a podobne.

Ide skutočne o postupy jednotlivých bánk, preto sa podmienky nedajú konkretizovať.

Veľmi pekné štatistiky vývoja cien bankových poplatkov pravidelne zverejňuje Ministerstvo financií SR v tomto odkaze.

Poplatky z úverového „súdka“

Pomerne draho vychádzajú poplatky spojené s úvermi. Ak žiadate v banke o úver, banka bude vyžadovať poplatok za spracovanie. Pri bežných spotrebných úveroch sú to desiatky až stovky euro. Poplatok za spracovanie hypotéky na dlhé roky sa však môže vyšplhať až k 1 000 €!

Ak Vás súri finančná situácia a svoj úver potrebujete mať odsúhlasený expresne, tiež sa pripravte na (minimálne) desiatky euro.

Zmeny v úverových zmluvách sa pohybujú rádovo okolí 150 €. Spoplatnené sú odklady alebo vynechania splátok.

Niektoré banky vychádzajú v ústrety „čerstvým“ rodičom, kedy po narodení dieťaťa tieto poplatky znížia na polovicu alebo odpustia.

Hypotéka

Hypotéka je komplikovaný a veľmi drahý záväzok na celý život

Stratil som kartu

Vaša platobná, debetná alebo kreditná karta sa dá ľahko stratiť. Vtedy sa pripravte na úhradu poplatku až 200 €. Poplatok je nižší v prípade krádeže. Pohybuje sa okolo 10 €. Expresné vydanie bude drahšie.

Pozor! Ak ste stratili všetky doklady, kartu Vám vydajú iba na základe nového občianskeho preukazu. Väčšina bánk sa s iným dokladom neuspokojí. V núdzi teda môžete preposlať peniaze na účet známeho, ktorý Vám ich vyberie. Bez karty sa k nim nedostanete.

Strata kreditnej karty

Stratenú kartu nahláste čo najskôr aj keby ste mali zaplatiť poplatok pár euro

Do popredia sa dnes dostávajú nové banky, prípadne sesterské spoločnosti bánk. Tie sa snažia minimalizovať náklady, kvôli čomu rušia väčšinu pobočiek (ak nie všetky) a presúvajú činnosť na internet.

Zákazník všetko vybavuje z pohodlia domova a čo je hlavné – bezplatne. Na pobočku zájdete iba v krajných prípadoch, napríklad keď chcete peniaze vložiť fyzicky, zmeniť údaje alebo prístupové heslá a ďalšie činnosti, na ktoré sa musíte z bezpečnostných dôvodov fyzicky ukázať.

Porovnanie poplatkov slovenských bánk

BANKAPRODUKT POPLATOK ZA VEDENIEPOZNÁMKA
FIO BankaOsobný účet 0 €VÝHODNÉ!
mBankmKonto0 €VÝHODNÉ!
PrivatbankaKonto Plus0 €VÝHODNÉ!
Tatra BankaTatra Personal0 € iba pri splnení podmienokNEVÝHODNÉ PRI NESPLNENÍ PODMIENOK!
ZUNOÚčet0 €, spoplatnené výbery 1 €NEVÝHODNÉ PRI VÝBEROCH!
Prima BankaDetský účet0 €, inak 1, 90 €, 3, 90 €NEVÝHODNÉ PRE DOSPELÝCH!
SberbankmôjÚČETgo0 € pre študentov, inak od 4,99 €VÝHODNÉ PRE ŠTUDENTOV!
OTP Banka otp KONTO 2, 69 €NEVÝHODNÉ!
Poštová bankaDobrý účet4 € + voliteľné poistenie platieb 1, 50 €NEVÝHODNÉ!
VÚB BankaBežný účet od 4 € + rôzne poplatkyNEVÝHODNÉ!
Slovenská sporiteľňaOsobný účet5,90 €NEVÝHODNÉ!

Najznámejšie slovenské banky a ich aktuálna ponuka bežných účtov

Záver

Ako vidíte, k bežnému účtu zadarmo sa dá dostať. Mnohé sú však zaťažené rôznymi podmienkami, ktoré je nutné spĺňať, aby nebol účtovaný poplatok.

Úplne bezplatné zvyknú byť najmä účty pre deti a mládež, prípadne seniorov. Je však jasné, že prvoradým záujmom bánk sú produktívni ľudia s pravidelným „prítokom“ peňazí na účet.

Porovnanie je platné k 19.06.2015, takže nie je vylúčené, že časom trend bezplatných účtov „zasiahne“ aj ďalšie banky.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Sú bezplatné účty naozaj zadarmo?
Ohodnoťte článek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.