Zadlžovať sa kvôli dovolenke?

A máme ho tu! Leto je v plnom prúde, slnko svieti do neskorého večera. Kto by nechcel zažiť ten skvelý pocit z dovolenky? Priezračné more a piesočnaté pláže, tajomstvá orientu, osviežujúce lesy severnej Európy.

Výber je naozaj rozmanitý. Jednu vec však majú všetky destinácie spoločnú – POTREBUJEME NA NICH PENIAZE! To je dôvod, prečo aj Slováci veľmi často žiadajú pôžičku na dovolenky.

Ak sa rozhodnete požičať si na dovolenku,
poskytovateľ Toppôžička.sk je dobrá voľba

Je však zadlžovanie tým správnym spôsobom ako financovať svoje cestovateľské chúťky? V článku sa pozrieme kritickým okom na dovolenkovanie na dlh.

Milan! Tá Bodnárka zas niekam cestuje!

Slováci chcú držať krok so svojim okolím. Pokiaľ Slovák vidí suseda, ako balí kufre a poberá sa smerom Chorvátsko, prirodzená závisť a ješitnosť mu káže:

 „Bodnár si ide váľať šunky na pláž? To by tak bolo, aby sme sa neukázali aj my!“

Pán Milan začína konať: „Iveta, daj sem výplatné pásky! Ide sa do pôžičkovne pre peniaze. Nebudem vyčkávať do zimy, než si našetríme.“

Milan však netuší, že pán Bodnár od susedov si na zaslúženú dovolenku sporil uplynulých 5 rokov po malých čiastkach. Preto ju dokáže uhradiť jednorazovo a žiadny dlh splácať nemusí.

Týmto vtipným spôsobom sme sa snažili poukázať na veľmi časté neuvážené čerpanie pôžičiek. Ľudia konajú rýchlo, nerozvážne a jediné, na čo myslia je to, ako sa váľajú pri vode alebo s Bodnárom pri plážovom bare.

Ach, tá nepoučiteľná Slovač

Na fóre modrýkoník.sk sme našli jeden typicky slovensky zmýšľajúci príspevok:

Otázka - modrý koník

Zdá sa Vám otázka normálna? Tiež vás napádajú podobné „riešenia“ nákupu dovolenky? Ak ste v podobnej finančnej situácii, o pôžičke ani neuvažujte!

„Žijeme od výplaty do výplaty“ – aha. Ak rozumieme správne, bežne Vám na konci mesiaca neostávajú žiadne peniaze navyše. Na mesačné splátky však zázrakom peniaze nájdete? A to aj po dvojtýždňovej pracovnej prestávke?

„…a poriadne si oddýchli?“ – poriadny oddych nie je podmienený pobytom pri mori alebo v iných exotických lokalitách. Na Slovensku existuje toľko rekreačných oblastí, kúpania v prírode, stanovanie, kempovanie. Oddýchnuť si môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Záleží iba na tom, či si kvôli finančným ťažkostiam ešte vôbec dokážete oddýchnuť. Po drahej dovolenke by ste premýšľali iba nad tým, kde vziať na splátku a to sa s „poriadnym oddychom“ naozaj nezlučuje.

„Postupne by sme to možno vedeli splácať.“ – aha, takže vy by ste to MOŽNO splatili? A čo keby ste sa MOŽNO dostali do registra neplatičov? Čo keby ste MOŽNO boli exekvovaní? Čo keby ste kvôli „poriadnemu oddychu“ MOŽNO prišli o dom či byt?

Modrýkoník diskusia

Účastníci diskusie našťastie stihli zabrániť splátkovej katastrofe

Žiadne MOŽNO vo vzťahu veriteľ – dlžník neexistuje! Ak si požičiavate, vždy musíte mať 100 % istotu v splácaní. Slovo MOŽNO vyraďte zo slovníka pri každom styku s financiami.

Ak ste si istý, že pôžičku splatíte
využite výhodnú ponuku od Cetelem!

Ale ja peniaze mám, pán redaktor

Je jasné, že o pôžičku na dovolenku sa zaujímajú aj ľudia, ktorým peniaze na splátky ostávajú. Na dovolenku jednoducho nemajú celú čiastku, avšak so splácaním problém nemajú.

Ak ste medzi nimi, nebojte sa a o pôžičku požiadajte. Nech sa páči, máme pre Vás niekoľko tipov.

  • Úplne najideálnejšia je kreditná karta. Vydá Vám ju Vaša banka. Informujte sa. S kreditkou môžete platiť do určitej dohodnutej výšky aj ak nemáte na účte peniaze. Tento úver je výhodný, pretože ponúka tzv. bezúročnú dobu. Tá je najčastejšie 40 – 50 dní, počas ktorých sa Vám vybraná suma neúročí. Pôžičku splatíte pohodlne pripísaním peňazí na účet. Ak teda viete, že po dovolenke príde výplata, nemusíte sa obávať a peniaze môžete čerpať predčasne. Viac o kreditnej karte nájdete TU.
  • Kontokorentný úver ponúka podobný princíp. Nejde však o fixný kredit na karte, ale o čerpanie peňazí do mínusu. Kontokorent neponúka bezúročnú dobu a dlh je úročený od 4 do 20 % ročne (závisí od poskytovateľa úveru a od formy zabezpečenia). Kompletný článok nájdete TU.

Raj na zemi sa s nesprávnym financovaním môže zmeniť na peklo

  • Bežný spotrebný úver je na Slovensku najrozšírenejší. Odporúčame najskôr žiadať v banke. Ak nepochodíte, obráťte sa na niektorú z overených nebankoviek.
  • Rýchle on-line a SMS pôžičky ponúkajú nižšie sumy (niekoľko sto eur). Sú obľúbené vďaka rýchlemu schváleniu a odoslaniu peňazí na účet. Upozorňujeme na mesačnú, jednorazovú splatnosť. Širší prehľad získate TU.
  • Dovolenka na splátky. Väčšina cestovných kancelárií ponúka zájazdy aj na splátky. V tomto prípade sa nedá diskutovať o výhodnosti varianty. Jedna cestovka nastaví splátkový kalendár o jednu splátku navyše. Tá bude slúžiť ako poplatok pre splátkovú spoločnosť. Iná cestovka však môže províziu poskytovateľovi vyplatiť z celkovej sumy, takže zákazník nezaplatí nič navyše. Opäť sa informujte v konkrétnej cestovnej kancelárii.

Záver

Požičať si peniaze dokáže každý. Nie každý však dokáže riadne splácať. Dobre si premyslite, či Vám chvíľkové potešenie stojí za neskoršie problémy, pretože pred nesplateným dlhom viac nie je úniku.

Nie je najpodstatnejšie to, že spolu rodina trávi voľný čas? Nech ste s partnerom alebo celou rodinou kdekoľvek, dôležitý je spoločný čas, aktivity a spomienky. Tento pocit nevynahradí žiadne Chorvátsko, žiadny Egypt ani Tunisko. Zažijete ho pokojne aj v kempe v Banskej Štiavnici.

The following two tabs change content below.

Matej Chodelka

Vyštudoval som obor financie na Univerzite Rennes vo Francúzsku. Momentálne pracujem pre nemeckú nebankovú spoločnosť, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych pôžičiek. Zároveň som jeden zo spoluzakladateľov portálu www.porovnavajte.sk, kde sa snažím pomáhať ľuďom vybrať si správnu pôžičku.

Zadlžovať sa kvôli dovolenke?
Ohodnoťte článek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.